Rayman Origins

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Rayman Origins
Producent Ubisoft Montpellier
Wydawca Ubisoft
Seria gier Rayman
Projektant Michel Ancel
Scenarzysta Gabrielle Shrager
Kompozytor Christophe Héral
Silnik UbiArt Framework
Data wydania PlayStation 3
15 listopada 2011
Xbox 360
15 listopada 2011
Wii
15 listopada 2011
Nintendo 3DS
16 marca 2012[1]
PlayStation Vita
22 lutego 2012[1]
Microsoft Windows
30 marca 2012[1]
Gatunek komputerowa gra platformowa
Tryby gry gra jednoosobowa, tryb kooperacji
Wymagania sprzętowe
Platforma PlayStation 3, Xbox 360, Wii, Nintendo 3DS, PlayStation Vita, Microsoft Windows
Kontrolery DualShock 3, Xbox 360 Controller

Rayman Originskomputerowa gra platformowa stworzona przez Ubisoft. Należy ona do serii gier Rayman. Jej autorem jest Michel Ancel, twórca pierwszych gier o Raymanie. Tytuł został wydany na PlayStation 3, Xbox 360, Wii, Nintendo 3DS, PlayStation Vita i Microsoft Windows w 2011 roku.

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Podczas gry gracz spotyka wiele postaci i stworzeń znanych z pierwszej odsłony serii, gry Rayman. Akcja gry osadzona jest w baśniowej krainie Rozdroży Marzeń. Twórca świata, Polokus zaczyna miewać koszmary, które powodują pojawienie się w świecie złych mocy, które zmieniają lumy w mroklumy oraz powodują pojawienie się w rozdrożach innych niebezpiecznych stworzeń. Rayman oraz jego przyjaciele Globox i dwójka Teensienów muszą działać wspólnie, aby uratować świat[2].

Rozgrywka[edytuj | edytuj kod]

Rayman Origins jest zręcznościową platformówką, co oznacza pokonywanie różnego rodzaju przeszkód przez bieganie, skoki czy uderzanie, oraz zbieranie jak największej ilości "Lumów", które są pewnym odpowiednikiem punktów w grze. Po osiągnięciu celu odblokowywany zostaje kolejny poziom. Rayman Origins zawiera tryb dla od jednego do czterech graczy. Gracze będą sterować Raymanem, Globoxem i dwoma Małakami. Świat gry jest dwuwymiarowy, lecz postacie mogą przenosić się między niektórymi warstwami ekranu. Gracze muszą ze sobą współpracować, by rozwiązać zagadki i znaleźć różnego rodzaju ukryte przedmioty. Muzyka i dźwięk są zsynchronizowane z akcjami wykonywanymi przez bohaterów. Po śmierci gracza jego postać zamienia się w balon, który może wciąż towarzyszyć innym graczom, aby następnie powrócić do swojej pierwotnej postaci[2], gdy inny żywy gracz ów balon przekłuje. Można też grać samemu, jednak wtedy jeśli się zginie, to będzie trzeba zaczynać daną sekwencję od początku.

Produkcja[edytuj | edytuj kod]

Po raz pierwszy gra została zaprezentowana na targach E3 w Los Angeles 2010 roku. Gra charakteryzuje się bajkową i kolorową oprawą graficzną w 2D, dzięki której gra nawiązuje do pierwszej części serii. Tytuł początkowo miał ukazać się w formie epizodów dostępnych tylko w dystrybucji cyfrowej pod koniec 2010 roku, jednak Ubisoft zdecydował się na wydanie kompletnej gry w postaci pudełkowej[3]. Rayman Origins powstał przy pomocy nowego oprogramowania UbiArt Framework, które pozwala na wyświetlanie wielowarstwowej grafiki 2D w rozdzielczości HD z prędkością 60 klatek na sekundę[4][5].

Muzyka[edytuj | edytuj kod]

Za muzykę do gry w większości odpowiedzialny jest francuski kompozytor Christophe Héral, który już wcześniej pracował z Michelem Ancelem przy grze Beyond Good & Evil. Z powodu problemów z napiętym harmonogramem pracy Héral miał tylko trzy miesiące na skomponowanie muzyki, więc wynajęto kolejnego kompozytora, Billy'ego Martina, by dokończył muzykę do Rayman Origins. Jest to pierwsza gra w historii serii, której ścieżka dźwiękowa została oficjalnie wydana.

Głosy[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]