Raymond Pepperell

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Raymond Pepperell
Ilustracja
East Bay Ray na "Harmony Music & Arts Festival"
(12 czerwca 2009)
Pseudonim East Bay Ray
Data i miejsce urodzenia 17 listopada 1948
Oakland
Pochodzenie Stany Zjednoczone
Instrumenty gitara
Gatunki punk, rock, funk
Instrument
Fender Stratocaster
Fender Telecaster
Zespoły
Dead Kennedys

Raymond Pepperell Jr, znany jako East Bay Ray (ur. 17 listopada 1948 w Oakland, Kalifornia) – gitarzysta punkrockowego zespołu Dead Kennedys. Karierę muzyczną zaczynał w zespole Cruisin – grającym rockabilly/doo wop, z którym nagrał ich jedynego singla "Vicky's Hickey".

W 1978 wraz z Jello Biafrą utworzył Dead Kennedys. Styl gry East Bay Raya, inspirowany muzyką filmową (partytury Ennio Morricone z filmów szpiegowskich oraz spaghetti western) i rockiem psychodelicznym końca lat 60. (wczesne płyty Pink Floyd) nadał zespołowi charakterystyczne brzmienie, wyróżniające go spośród innych wykonawców punkrockowych. Wraz z pozostałymi członkami zespołu był również współproducentem nagrań Dead Kennedys. W 1979 roku razem z Jello Biafrą utworzyli firmę Alternative Tentacles, której był współwłaścicielem do połowy lat 80.

Po rozpadzie Dead Kennedys w 1986 roku Udzielał się różnych projektach muzycznych: m.in. zagrał na płycie Sidi Mansour Cheika Rimitti – zawierającą algierską muzykę Raï (w projekcie wziął również udział Flea i Robert Fripp). Na początku lat 90. założył zespół Skrapyard grający funk/rock, z który nagrał album Sex Is Sex.

Pod koniec lat 90. wspólnie z dwoma innymi muzykami Dead Kennedys: Klausem Flouride i D.H. Peligro pozwał do sądu Jello Biafrę. Poszło o tantiemy, prawa do nagrań i prawa do nazwy zespołu. Po długim i skomplikowanym procesie w 2000 zapadł wyrok korzystny dla nich. W 2001 roku reaktywowali Dead Kennedys jednak bez Jello Biafry, którego zastąpili ex-wokalistą grupy Dr. Know Brandonem Cruzem.