Rayne (postać fikcyjna)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Rayne (BloodRayne))
Skocz do: nawigacja, szukaj
Zobacz też: BloodRayne.

Rayne – główna bohaterka gier Bloodrayne i Bloodrayne 2, a także filmowych adaptacji pod tymi samymi tytułami. Jest ona krwiożerczą amerykańską Dhampirzycą, urodzoną ok. 1915-1916 po tym jak jej matka została zgwałcona przez jej wampirzego ojca, Kagana. Kagan zamordował później całą rodzinę jej matki, więc jedynym członkiem rodziny, do którego mogłaby się zwrócić Rayne był on. To nie był akt okrucieństwa, lecz jego sposób postępowania ze wszystkimi dhampirami które "stworzył", prawdopodobnie po to, by ludzie się nie zbuntowali i nie użyli przeciwko nim ich naturalnych słabości słońca, świętych przedmiotów i wody.

Spędziła dużą część swojego życia na próbach odnalezienia i zabicia swojego ojca, by pomścić swoją rodzinę. To poszukiwanie doprowadziło ją do Europy, gdzie popełniła serię morderstw zanim została aresztowana. Lokalne władze nie chciały uwierzyć w to, że jej ofiary były wampirami, ale szybko zdołała uciec by kontynuować swe łowy.

Właśnie z tego powodu została zaproszona do organizacji zwanej Brimstone Society, która wysyłało ją do eliminacji nadnaturalnych zagrożeń dla świata. W jednej z tych misji musiała użyć swych wampirzych zdolności przeciwko nazistom, którzy zamierzali użyć magicznych artefaktów by dać Hitlerowi nadnaturalne siły. Rayne dowiedziała się również o planie wykorzystania demonicznych pasożytów zwanych Daemitami przeciwko wrogom nazistów, po tym jak przetestowano je na więźniach. Na tło tej historii wpłynęło istnienie różnych historycznych nazistowskich organizacji, takich jak Towarzystwo Thule.

Umiejętności i broń[edytuj | edytuj kod]

Rayne w obu grach, jako trenująca całe życie dhampirzyca, jest wyjątkowo zwinna i silna. Oprócz możliwości skakania ponad 6 m wzwyż, może również strzelać z dwóch broni jednocześnie w dwa różne cele. Posiada umiejętność zwaną "Aura Vision" - jest to specyficzna dla wampirów moc, która pozwala wykrywać ważne dla misji cele, a także położenie i poziom życia najbliżej stojących przeciwników. Rayne potrafi także przyciągać do siebie wrogów za pomocą specjalnego harpuna (który dała jej Mynce) by powalić ich na ziemię i zabić lub wyssać ich krew, chociaż na krótkich dystansach może po prostu wskoczyć na wroga, i pożywić się na nim, przytrzymując go nogami. Ma również moc "Dilated Perception" - podczas używania tej umiejętności umysł Rayne przetwarza informacje tak szybko, że czas wydaje się zwalniać. Ostatnia z jej mocy to "Extruded View", pozwala jej na przybliżanie widoku (gra przechodzi wtedy do perspektywy FPP, jednak niemożliwe jest wtedy poruszanie się) by trafić odległych wrogów. Oprócz broni które może zabrać martwym wrogom (lub wytrącić z ręki żywym), posiada również dwa długie ostrza zamocowane na jej przedramionach oraz buty na ostrych metalowych obcasach.

W Bloodrayne 2 nadnaturalne zdolności Rayne zostały mocno ograniczone. W BloodRayne mogła skakać i biegać nienaturalnie szybko w porównaniu do przeciwników. Za to w Bloodrayne 2 skacze tylko trochę wyżej niż przeciwnicy i biega z podobną prędkością co oni. Niektórzy przeciwnicy biegają nawet szybciej niż Rayne. Powodem tego może być chęć utrudnienia gry i uczynienia jej bardziej realistyczną, chociaż przekonującym powodem jest także to, że w tej części Rayne walczy z innymi wampirami.

W Bloodrayne 2 Rayne dostaje nowe bronie - dwa pistolety zwane Carpathian Dragons. Bronie te mieszają krew z chemikaliami by tworzyć śmiertelnie groźne pociski. Pobierają swoją krwistą amunicję z ofiar Rayne i przechowują w wewnętrznych zbiornikach. Jeśli jednak są one puste, pobierają ją bezpośrednio z Rayne. Choć nie jest wyjaśnione czemu, mogą być używane tylko przez dhampiry, i posiadają kilka poziomów ulepszeń - od podstawowego Blood Shot (pojedynczy strzał), przez Blood Stream (ogień automatyczny), Blood Spray (przypominający wystrzał z shotguna), Blood Bomb (wybuchająca amunicja z opóźnionym zapłonem), Blood Flame (miotacz ognia) and Blood Hammer (wybuchowe pociski, analogiczne do 40 mm granatów).

Słabości[edytuj | edytuj kod]

Mimo że Rayne posiada wampirzą siłę, wytrzymałość i refleks, dzieli z nimi również słabości, choć w mniejszym stopniu. Jedną z nich jest nieodporność na wodę - Rayne podczas kontaktu z nią traci powoli punkty życia, jednak im bardziej jest w niej zanurzona, tym szybciej postępuje proces tracenia energii - zanurzona całkowicie umiera w ok. 1 sekundę. Jednak przebywanie blisko świętych przedmiotów wydaje się w ogóle nie sprawiać jej żadnych kłopotów. Światło, podobnie jak woda, zadaje jej stopniowo obrażenia, lecz nie zabija od razu, tak jak pełnokrwiste wampiry.