Legacy of Kain

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Raziel (Legacy of Kain))
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ten artykuł dotyczy serii gier komputerowych. Zobacz też: inne hasła powiązane z imieniem Kain.
Legacy of Kain
Producenci Silicon Knights (1996–1997)
Crystal Dynamics (1999–2004)
Wydawcy Crystal Dynamics (1996–1997)
Eidos Interactive (1999–2004)
Square Enix Europe (2009–obecnie)
Projektant Denis Dyack
Pierwsza gra serii Blood Omen: Legacy of Kain
(1 listopada 1996)
Ostatnia gra serii Legacy of Kain: Defiance
(11 listopada 2003)
Platformy sprzętowe PlayStation, Microsoft Windows, Sega Dreamcast, PlayStation 2, Xbox, GameCube
Gatunek przygodowa gra akcji

Legacy of Kain – seria przygodowych gier akcji wytwórni Crystal Dynamics, opowiadająca historię świata Nosgoth z perspektywy głównych postaci: Kaina oraz Raziela. Zostały wydane następujące części (według kolejności daty wydania):

Anulowane gry:

  • Legacy of Kain: Dark Prophecy / Blood Omen 3 – obydwa tytuły funkcjonują naprzemiennie. Projekt został anulowany po trzech miesiącach pracy.

Opis fabuły[edytuj | edytuj kod]

Blood Omen: Legacy of Kain[edytuj | edytuj kod]

W trakcie podróży po krainie Nosgoth, młody szlachcic Kain zostaje zamordowany, a następnie wskrzeszony jako wampir. Po dokonaniu krwawej zemsty na swych oprawcach próbuje wrócić do swej ludzkiej postaci. W tym celu, kierowany słowami nekromanty Mortaniusa oraz wskazówkami ducha Ariel, ma dokonać rzezi na członkach tajemniczego Kręgu Dziewięciu. Zadanie wydaje się proste, a cel jasny, jednak sytuacja, w której znalazł się Kain, okazuje się być znacznie bardziej skomplikowana, niż ktokolwiek mógłby przypuszczać, nakładając na jego barki wybór, który ma zdecydować o dalszym istnieniu Nosgoth.

Legacy of Kain: Soul Reaver[edytuj | edytuj kod]

Raziel, za wyprzedzenie Kaina, wampirzego władcy Nosgoth, w rozwoju, zostaje wrzucony do Jeziora Umarłych. Zabójcza dla wampira woda ma spełnić wyrok i unicestwić go. Wyniszczoną przez agonię duszę ratuje tajemnicza istota zamieszkująca podziemia Nosgoth. Raziel powraca do życia jako niebieskie widmo, by dokonać zemsty na swym panu i wampirzych braciach, którzy wykonali niesprawiedliwy, jego zdaniem, wyrok.

Legacy of Kain: Soul Reaver 2[edytuj | edytuj kod]

Zabiwszy swych braci, Raziel dociera do Kaina, który po krótkim pojedynku przenosi się w czasie. Widmo podąża za swą ofiarą przez różne ery przeszłości i przyszłości Nosgoth, będąc świadkiem wydarzeń, które miały wpływ na losy krainy, by ostatecznie osobiście mieć na nie znaczący wpływ. Poznaje prawdziwą moc antycznego miecza Reavera, co doprowadza go na skraj samozagłady i powoduje zmianę historii Nosgoth.

Blood Omen 2: Legacy of Kain[edytuj | edytuj kod]

„Czterysta lat po tym, jak szlachcic Kain, został skazany na wędrówkę wśród nocy jako wampir i wieki przed tym, jak rządził pustkowiami Nosgoth ze swym porucznikiem Razielem, na jego drodze staje nowy wróg.” Po stosunkowo łatwych podbojach wampirza armia zostaje pokonana w bitwie o ostatnie wolne miasto, Meridian. Wampiry zostają zdziesiątkowane, a sam Kain – poważnie ranny, przez co zapada w dwustuletni sen. Gdy się budzi, postanawia, z pomocą starych sprzymierzeńców, odzyskać władzę i pokonać tego, który śmiał stanąć na jego drodze.

Legacy of Kain: Defiance[edytuj | edytuj kod]

Kontynuując swoją wędrówkę w celu zmiany przeznaczenia i historii, Kain dowiaduje się, że wszystko, co miało do tej pory miejsce, zostało w zamierzchłej przeszłości przewidziane. Desperacko szukając wyjścia z sytuacji patowej, zasięga informacji u tego, który niegdyś nim manipulował, Moebiusa Strażnika Czasu. Jego głównym celem staje się wzmocnienie broni, którą pozostawiły dla przepowiedzianego mesjasza antyczne wampiry, obdarzonego głodem krwi Reavera. W międzyczasie korzysta z możliwości podróży w czasie, by móc spotkać się z Razielem.

Pięć wieków później, osłabiony po spotkaniu z Reaverem, Raziel wraca do sił. Znając prawdziwą naturę swego tajemniczego wybawcy, ucieka od niego, by samemu zmienić swoje przeznaczenie. Nie wie jednak, że manipulują nim siły znacznie starsze i potężniejsze od niego samego. Korzystając z pozostawionych przez antyczne wampiry Kuźni Żywiołów, wzmacnia swoją eteryczną broń, łaknący dusz widmowy odpowiednik Reavera.

Ważniejsi bohaterowie serii[edytuj | edytuj kod]

Kain – trzydziestoletni szlachcic zamordowany przez bandytów, który został wskrzeszony przez nekromantę Mortaniusa, dzięki czemu odrodził się jako wampir. Po wiekach już jako władca Nosgoth wyruszył, by naprawić swoje błędy i uratować zarówno Nosgoth jak i swoje życie.

Raziel – nazywany żartobliwie „Niebieskim Demonem” jest widmem wampira. Jego historia jest pokazana od końca. Zanim stał się widmem był jednym z wampirzych synów Kaina, który wskrzesił ciało świętego kapłana-wojownika Zakonu Sarafan. Został stracony na rozkaz Kaina poprzez wrzucenie do Jeziora Umarłych (woda działa na ciało wampira niczym kwas). Przetrwał katusze poprzez podświadome odrzucenie swojej trwałej materialnej powłoki i przyjmując w zamian widmową formę, jednak zasługę tę fałszywie przyjął na siebie bóg Antycznych, by wykorzystać potem Raziela do zrealizowania swoich własnych planów.

Ariel – strażniczka równowagi, duch. Jej śmierć była jednym z etapów przywracania Filarów wampirom. Służy radą Razielowi kiedy przebywa on przy Filarach, gdyż tam został uwięziony jej duch. Wraz z pozostałymi duchami strażników równowagi, wzmocniła ona Widmowe Ostrze Raziela mocą, która pozwoliła mu na uleczenie Kaina z zepsucia, jakim zaraził go Nupraptor.

Moebius – strażnik czasu i sługa boga Antycznych. Manipuluje w pewnym stopniu Kainem jak i Razielem, przy czym należy zauważyć, że tym drugim znacznie częściej i intensywniej. Może podróżować w czasie i niekiedy zmieniać przyszłość. Jako strażnik czasu posiada unikatowy przedmiot będący symbolem nierozerwalnego kontraktu z Filarami, jest to klepsydra dająca mu władzę na strumieniem czasu.

Mortanius – strażnik śmierci, nekromanta. Jako jedyny z dziewięciu widzi słabnięcie Filarów i ich niechybny upadek, dlatego właśnie postanawia działać i przywrócić je pod opiekę wampirów. Niekiedy nieświadomie kontrolowany lub w pewnym stopniu kierowany przez Hyldenów. Przedstawiany najczęściej czarny charakter, co jest jedynie przykrywką jego prawdziwego celu. Jako strażnik śmierci posiada unikatowy przedmiot będący symbolem nierozerwalnego kontraktu z Filarami, jest to czarna kula ozdobiona kościanymi motywami dająca mu władzę nad umarłymi.

Umah – jedna z najważniejszych bohaterek gry Blood Omen 2: Legacy of Kain. Była ona wampirzycą, która za wszelką cenę chciała przywrócić pozycję wampirów w Nosgoth, zazwyczaj stosując nieodpowiednie metody, które sprowadzały na nią i innych niebezpieczeństwo. Przekonana o swojej mocy, przeciwstawiła się Kainowi i na własną rękę próbowała wykonać powierzone im zadanie, przez co sprowadziła na siebie gniew Kaina, który bezlitośnie zabił ją po uratowaniu z rąk Zakonu Sarafan. Według wypowiedzi Kaina, mogła ona zostać cesarzową Nosgoth, ale sprzeciwiając się mu sprowadziła na siebie śmierć. Postać ta jest sama w sobie ciekawostką m.in. dlatego, że jest to jedna z niewielu przedstawicielek płci żeńskiej wśród wampirów, które odegrały znaczącą rolę w którejkolwiek z gier.

Władca Hyldenów – najpotężniejszy z Hyldenów i ich przywódca. Jest on głównym prowodyrem wszelkich intryg, które maja na celu zniszczenie wampirów i uwolnienie Hyldenów z wymiaru demonicznego. Przez ogół serii stara się manipulować istotami w Nosgoth, nierzadko osobiście kontrolując bądź przejmując ich ciała.

Bóg Antycznych (Elder God) – istota aparycją przypominająca wielkiego głowonoga, żywiąca się duszami. Jest panem Moebiusa, który pomaga mu w manipulowaniu mieszkańcami Nosgoth. Z niskich pobudek manipulował Razielem. Pierwotnie był on boską wyrocznią Antycznych, którzy to wywołali wojnę z Hyldenami właśnie o czczenie go.

Świat gry[edytuj | edytuj kod]

Świat gry, w którym rozgrywa się fabuła nosi nazwę Nosgoth. Składają się nań co najmniej trzy równoległe wymiary, które w sprzyjających sytuacjach mogą się przenikać. Pod względem geografii i historii jest stylizowany na świat prawdziwy. Na przestrzeni wieków jego wygląd zmieniał się, często diametralnie - od idyllicznej baśniowej krainy poprzez zamarznięte pustkowia, aż po jałową pustynię, na której nie uraczymy roślin czy zwierząt, jedynie skały.

Geografia[edytuj | edytuj kod]

Nosgoth jest zróżnicowany jeśli chodzi o rzeźbę terenu. Od wielkiego morza na południu, poprzez wielkie równiny, jeziora, bagna i lasy, aż po górskie doliny na północy. Głównymi ośrodkami ludzi były miasta Willendorf i Meridian. Miejscami szczególnymi dla antycznych i wampirów była niedostępna dla ludzi cytadela i posiadłość Voradora. W momencie pobytu hyldenów (Blood Omen 2) ich główną siedzibą było miasto, które wybudowali niedaleko Meridianu.

Mieszkańcy Nosgoth[edytuj | edytuj kod]

  • ludzie - najbardziej rozpowszechniona rasa,
  • hyldeni - jedna z dwóch starożytnych ras,
  • antyczni i wampiry - antyczni byli jedną z dwóch starożytnych ras, która po wyginięciu stała się wampirami.

Wymiary w Nosgoth[edytuj | edytuj kod]

  • materialny - jest to najbardziej naturalna forma Nosgoth. Zamieszkują ją głównie ludzie i wampiry (których stosunek liczbowy zmienia się w zależności od okresu w historii), a w przeszłości także rasy dwóch istot o boskich zdolnościach: "Antycznych" i "Hyldenów". Wymiar ten pozwala na interakcję z przedmiotami. Przez prawie całą rozgrywkę przebywają w nim główni bohaterowie gry: Kain i Raziel;
  • widmowy - wypaczona wersja tego, co można znaleźć w wymiarze materialnym. Jego naturalnymi mieszkańcami są dusze (zarówno ludzi jak i wampirów czy hyldenów), Widma Wampirów (Legacy of Kain: Soul Reaver), Archony (Legacy of Kain: Defiance) oraz inne mniej ważne istoty. To w tym wymiarze budzi się bohater gry Raziel po wrzuceniu do Jeziora Umarłych. Mimo, iż występują te same przedmioty, co w wymiarze materialnym, nie można ich przesuwać ani zmieniać;
  • demoniczny - zdecydowanie najbardziej odmieniona forma Nosgoth. Jego mieszkańcami są demony, a po wygnaniu - także hyldeni. Jedynym grywalnym bohaterem, który go odwiedził jest Kain. Nie wiadomo jaki jest jego wpływ na przedmioty, gdyż został on ukazany jedynie szczątkowo.

Ciekawostki[edytuj | edytuj kod]

  • Imiona postaci z serii mają wiele związków z religiami. Główni bohaterowie – Kain i Raziel są tego doskonałymi przykładami. Kain dostał imię po biblijnym pierwszym mordercy, a Raziel po archaniele Razjelu. Ariel (Ariella) była duchem wody lub powietrza, natomiast Rahab to książę pierwotnego morza, nazywany także aniołem bezczelności i dumy.