Real-time marketing

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Real-time marketing (pol. marketing czasu rzeczywistego) – strategia marketingowa opierająca się na nawiązywaniu w prowadzonych kampaniach do bieżących wydarzeń. Działania real-time marketingowe (RTM) podejmowane są często przy użyciu Internetu, a w szczególności mediów społecznościowych, takich jak Facebook, Instagram i Twitter. Serwisy społecznościowe umożliwiają marketingowcom wejście w interakcję z odbiorcami, co jest istotnym elementem RTM.

RTM prowadzony może być zarówno na podstawie zdarzeń przewidywalne (np. święta lub wydarzenia sportowe), jak i zdarzeń losowych (np. wyjątkowo deszczowe lato). W drugim przypadku działania przedsiębiorstwa mogą zostać rozpowszechnione przez użytkowników w ramach pewnego internetowego trendu. W związku z tym, przy planowaniu RTM przydatne mogą być narzędzia związane z marketingiem wirusowym, m.in. hasztagi.

Marketing w czasie rzeczywistym jest w dużym stopniu zależny od social listeningu, ponieważ dzięki śledzeniu trendów społecznościowych, hashtagów i konwersacji marki mogą znaleźć odpowiednie wydarzenia w czasie rzeczywistym, do których można się przyłączyć i nawiązać z nimi kontakt.

Kluczowymi komponentami kampanii, które powinny zostać przemyślane podczas planowania RTM, są:

  • Wyzwalacz – jaka informacja ma szansę zostać podstawą kampanii?
  • Odbiorcy – kto należy do grupy docelowej?
  • Metody – jakie środki przekazu i narzędzia zostaną wykorzystane w kampanii? (Np. materiały audiowizualne, hasztagi) Jaki będzie kanał komunikowania? (np. wybrane media społecznościowe, e-mail).
  • Cel – jaki jest cel kampanii? (Np. zwiększenie u odbiorców świadomości marki).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]