Real (sieć handlowa)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Real w Lublinie

Realniemiecka sieć hipermarketów spożywczo-przemysłowych, należąca do koncernu Metro Group. Działa w Niemczech, Turcji, Rosji, Polsce, Ukrainie i Rumunii.

Real w Polsce[edytuj | edytuj kod]

Działalność w Polsce spółka rozpoczęła 29 listopada 1995, a półtora roku później otworzyła w Szczecinie pierwszy hipermarket. W lipcu 2006 Grupa Metro przejęła sieć hipermarketów Géant od francuskiej grupy Casino. Od 2008 roku jest także Real Quality. Od 2012 roku hasło brzmi Wielki wybór, Niskie ceny

Firma prowadzi sprzedaż detaliczną produktów żywnościowych, drogeryjnych i przemysłowych. W marketach można kupić zarówno towary luksusowe, jak też produkty z najniższej półki cenowej, wśród których znaczną rolę odgrywają marki własne: TIP, Watson i Alaska. Logo TIP, czyli „Tanie i Pewne” (niem. "Toll in Preis"), można znaleźć w dziale spożywczym i drogeryjnym. Natomiast ALASKA to marka, którą opatrzony jest sprzęt AGD. Trzecia marka handlowa to Watson. Jej produkty znajdują się w dziale RTV.

W 2012 roku spółka Real posiadała w Polsce 57 hipermarketów. Pod koniec 2012 roku zostały one sprzedane grupie Auchan (wraz z 37 innymi sklepami Real w Europie Wschodniej)[1]. Transakcja ta została zrealizowana dopiero w styczniu 2014 po udzieleniu przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów warunkowej zgody się na przejęcie hipermarketów Real przez Auchan. Warunkiem była odsprzedaż 8 hipermarketów podmiotom niezależnym od Auchan, dającym gwarancję dalszego funkcjonowania tych sklepów. W marcu 2015 ogłoszono, że wszystkie 8 hipermarketów przejmie francuska grupa Schiever. Od września 2015 funkcjonują pod szyldem bi1.

Od czerwca 2014 trwa stopniowa zmiana szyldów Real na Auchan. W 2014 roku przemianowanych zostało 12 sklepów, wszystkie pozostałe mają zostać przemianowane do końca 2015 roku.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

  1. Biedronka i peleton. Franchising.pl, 2013-01-11. [dostęp 2013-02-09].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]