Rebecca Gomperts

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Rebecca Gomperts
Ilustracja
Rebecca Gomperts, Łódź 2017
Data i miejsce urodzenia 1966
Paramaribo
Zawód, zajęcie lekarka, feministka
Narodowość holenderska

Rebecca Gomperts (ur. 1966 w Paramaribo) – holenderska lekarka i działaczka feministyczna. Założycielka organizacji Women on Waves oraz Women on Web. Znana ze swoich działań na rzecz dostępu wszystkich kobiet do antykoncepcji, bezpiecznej aborcji i powszechnej edukacji seksualnej[1].

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Dzieciństwo i młodość[edytuj | edytuj kod]

Urodziła się w 1966 w Paramaribo w Surinamie. W wieku 3 lat przeprowadziła się do Holandii. Przez dłuższy czas mieszkała w portowym mieście Vlissingen[2][3]. W połowie lat 80. zamieszkała Amsterdamie, gdzie studiowała jednocześnie medycynę i sztukę[4]. Później zrezygnowała jednak z kariery artystycznej[2].

Początki kariery[edytuj | edytuj kod]

Po ukończeniu studiów medycznych rozpoczęła pracę jako lekarka. Pracowała m.in w małym szpitalu w Gujanie, gdzie po raz pierwszy zetknęła się z kobietami, cierpiącymi na powikłania po nielegalnych aborcjach, choć nie zdawała sobie jeszcze sprawy, jaka była przyczyna tych dolegliwości[3]. W latach 1997-98 uczestniczyła w rejsie należącego do Greenpeace statku Rainbow Warrior II, gdzie pełniła funkcję lekarki. Odwiedzając kraje w Ameryce Łacińskiej, w których aborcja jest zakazana lub znacznie utrudniona, poznawała historie różnych kobiet, cierpiących w powodu skutków niefachowo wykonanych terminacji ciąży. Wówczas po raz pierwszy zaczęła rozważać koncepcję pomocy takim kobietom, przy pomocy statku pływającego pod banderą holenderską, na którym obowiązywałoby prawo holenderskie[2]. Aby móc legalnie zrealizować takie przedsięwzięcie, musiała stworzyć przenośną klinikę aborcyjną. Klinika ta powstała na podstawie projektu zaprzyjaźnionego z Gomperts artysty Joepa van Lieshouta[5].

Kobiety na Falach[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: Kobiety na Falach.

Rebecca Gomperts założyła organizację Women on Waves (Kobiety na Falach) w 1999. Jej celem była pomoc w farmakologicznych aborcjach, a także edukacja seksualna dla kobiet w krajach, w których dostęp do tych usług jest ograniczony. Organizacja stała się szczególnie znana ze sprzedaży pigułek aborcyjnych w mobilnym gabinecie na statku, na którym po wypłynięciu na pełne morze obowiązuje holenderskie prawo[5].

Women on Web[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: Women on Web.

Z czasem okazało się, że realizacja usług aborcyjnych przy pomocy statku często bywa utrudniona, a jednocześnie liczba kobiet proszących organizację o pomoc jest duża. Z tego powodu Gomperts zdecydowała o rozpoczęciu działalności przez internet. Dlatego w 2005 założyła organizację Women on Web (Kobiety w Sieci). Udziela ona porad kobietom oraz zajmuje się dystrybucją środków poronnych w rejony, gdzie nie są one dostępne[5].

W kulturze[edytuj | edytuj kod]

Działalność Rebekki Gomperts była tematem filmu dokumentalnego pt. „Vessel” z 2014 roku w reżyserii Diany Whitten[6]. Ponadto Gomperts regularnie wykorzystuje media do popularyzacji swojej działalności.

A-Portable[edytuj | edytuj kod]

A-Portable to zaprojektowana przez Joepa van Lieshouta przy współpracy z Gomperts mobilna klinika. Jest to zmodernizowany kontener statkowy, pomalowany na kolor jasnoniebieski, z logami Women on the Waves po bokach. Wewnątrz znajduje się w pełni wyposażony gabinet ginekologiczny. A-Portable wykorzystywane jest na statkach, z których korzystają Kobiety na Falach. Oprócz pełnienia funkcji użytkowych jest także uznawane za dzieło sztuki i było prezentowane na licznych wystawach[5][7][8].

Życie prywatne[edytuj | edytuj kod]

Ma dwoje dzieci i mieszka w Amsterdamie[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Wspiera kobiety w decydowaniu o sobie. Rebecca Gomperts: "Polski rząd ma je gdzieś".. Wirtualna Polska. [dostęp 2019-03-24].
  2. a b c d Julie Ferry: Abortion on the high seas (ang.). 2007-11-14. [dostęp 2018-11-19].
  3. a b Meet the woman travelling the world delivering abortion drugs by drone (ang.). [dostęp 2018-11-19].
  4. Sara Corbett: The Pro-Choice Extremist (ang.). [dostęp 2018-11-19].
  5. a b c d The Dawn of the Post-Clinic Abortion (ang.). [dostęp 2018-11-19].
  6. HOME | VESSEL (ang.). [dostęp 2018-11-19].
  7. Carrie Lambert-Beatty. Twelve miles: Boundaries of the new art/activism. „Signs: Journal of Women in Culture and Society”. 34 (1), s. 309–327, 2008. DOI: 10.1086/588446. ISSN 0097-9740 (ang.). 
  8. Women on Waves (ang.). [dostęp 2018-11-19].