Rebecca Latimer Felton

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Rebecca Latimer Felton
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia 10 czerwca 1835
Decatur, Georgia
Data i miejsce śmierci 24 stycznia 1930
Atlanta, Georgia
Senator Stanów Zjednoczonych z Georgii
Okres od 21 listopada 1922
do 22 listopada 1922
Przynależność polityczna Partia Demokratyczna
Poprzednik Thomas E. Watson
Następca Walter F. George

Rebecca Latimer Felton (ur. 10 czerwca 1835 w Decatur, zm. 24 stycznia 1930 w Atlancie) – amerykańska pisarka, nauczycielka, działaczka reformatorska oraz, przez krótki czas, polityk. Była pierwszą kobietą w historii Stanów Zjednoczonych, która pełniła urząd senatora.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Zanim została senatorem[edytuj | edytuj kod]

Rebecca Ann Latimer przyszła na świat w Decatur w południowym stanie Georgia. Naukę elementarną popierała w szkole publicznej, po czym ukończyła studia na Madison Female College w roku 1852. Dwa lata później przeprowadziła się do Bartow County, gdzie podjęła pracę nauczycielki. W owym czasie zajmowała się też pisarstwem i interesowała sprawami publicznymi i reformami. Głównymi przedmiotami jej zainteresowań były: rolnictwo, równouprawnienie kobiet i ruch antyalkoholowy oraz, w znacznie mniejszym stopniu, segregacja rasowa.

Jej mąż, William Harrell Felton (ur. 1823, zm. 1909), był duchownym i biznesmenem działającym w branży rolniczej. Rebecca była jego osobistą sekretarką w okresie, gdy zasiadał w Izbie Reprezentantów (4 marca 1875 r. – 3 marca 1881 r.) oraz w stanowej izbie niższej (1884-1890 r.). Felton był ponadto wysokim urzędnikiem uniwersytetu stanowego.

Felton zmarł 24 września 1909 r., w wieku 84 lat.

Pierwsza kobieta-senator (przez jeden dzień)[edytuj | edytuj kod]

Podczas wyborów roku 1922 gubernator Georgii Thomas W. Hardwic kandydował na stanowisko senatora, o które zamierzał walczyć w przedterminowych wyborach po śmierci dotychczas zajmującego to stanowisku Thomasa E. Watsona. Ale nominację dominującej wówczas na południu Partii Demokratycznej zdobył Walter F. George.

George nakłonił, nie bez poparcia społeczności kobiet amerykańskich, gubernatora, aby senatorem na jeden dzień mianował (gubernatorowi przysługuje takie prawo w wypadku wakatu na czas do zaprzysiężenia nowo wybranego senatora) panią Felton. Rebecca Felton została zaprzysiężona na pierwszą w historii kobietę-senatora 22 listopada 1922 r., jako demokratka, po czym ustąpiła na rzecz George’a następnego dnia.

Ostatnie lata[edytuj | edytuj kod]

Felton powróciła potem do pracy pisarskiej, pełniąc ponadto funkcję wykładowczyni. Mieszkała w ostatnim okresie życia w Cartersville. Zmarła w Atlancie. Pochowano ją na Oak Hill Cemetery w Cartersville.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

  • Biografia w Biographical Directory of the United States Congress (ang.)
  • Biografia w Women in Congress (ang.)