Rebecca Solomon

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
The Wounded Dove, 1866
Ilustracja opublikowana w Art Journal, 1869

Rebecca Solomon (ur. 26 września 1832 w Londynie, zm. 20 listopada 1886 tamże) – angielska malarka, siostra Simeona i Abrahama Solomonów.

Urodziła się w zamożnej, ortodoksyjnej rodzinie żydowskiej jako jedno z siedmiorga dzieci. Jej pierwszym nauczycielem był starszy brat Abraham. Ze względu na płeć nie mogła studiować w Royal Academy i dlatego podjęła naukę w Spitalfields School of Design. Później pracowała jako asystentka prerafaelity Johna Everetta Millais’a, znała Edwarda Burne-Jonesa i kilkakrotnie pozowała dla niego. W latach 1852–1869 wystawiała w Royal Academy. Malowała portrety, sceny rodzajowe. obrazy historyczne i religijne, wykonywała też ilustracje do czasopism. Wiele jej prac subtelnie porusza tematykę niesprawiedliwości społecznej i równouprawnienia płci. W 1859 malarka dołączyła do grupy trzydziestu ośmiu kobiet artystów domagających się od Akademii Królewskiej, by ta otworzyła swoje podwoje dla kobiet[1].

Życie Rebekki Solomon było tragiczne, nigdy nie wyszła za mąż i żyła w cieniu swoich braci. Początkowo opiekowała się chorym na serce Abrahamem, a po jego przedwczesnej śmierci zamieszkała z Simeonem. Hulaszczy tryb życia młodszego brata oraz skandal jaki wywołał w 1873 roku zniszczyły jej karierę i życie osobiste. Według niepotwierdzonych do końca źródeł, podobnie jak Simeon cierpiała na chorobę alkoholową, zginęła pod kołami powozu 20 listopada 1886.

Zachowane prace malarki są nieliczne i rozproszone w kolekcjach prywatnych[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]