Rebeka ze Słonecznego Potoku

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Rebeka ze Słonecznego Potoku
Rebecca of Sunnybrook Farm
Ilustracja
plakat promujący przedstawienie z 1911 roku
Autor

Kate Douglas Wiggin

Typ utworu

powieść obyczajowa, literatura dla dzieci i młodzieży

Wydanie oryginalne
Miejsce wydania

Stany Zjednoczone

Język

angielski

Data wydania

1903

Wydawca

Houghton Mifflin

Pierwsze wydanie polskie
Data wydania polskiego

1929[1]

Wydawca

Wydawnictwo Polskie R. Wegner, Poznań

Przekład

Wanda Piniówna

poprzednia
brak
następna
Rebeka z Riverboro

Rebeka ze Słonecznego Potoku (znane również jako Dziewczątko ze Słonecznego Potoku[1] oraz Różowa parasolka[2], ang. Rebecca of Sunnybrook Farm) – amerykańska powieść dla dziewcząt, z 1903 roku, autorstwa Kate Douglas Wiggin, należąca do klasyki literatury dziecięcej[3][4][5].

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Dziesięcioletnia, pochodząca z wielodzietnej rodziny, Rebeka Randall zamieszkuje z dwoma ciotkami, siostrami matki, w rodzinnej posiadłości w fikcyjnym miasteczku Riverboro, w stanie Maine. Pogodne i radosne usposobienie dziewczynki burzy spokojne i ustatkowane życie dwóch starszych panien, ale i wnosi w nie nieco radości i optymizmu.

Kontynuacje[edytuj | edytuj kod]

O innych przygodach Rebeki opowiada midquel z 1907 roku, zatytułowany Rebeka z Riverboro[6][7][8].

Eric Wiggin, cioteczny prawnuk pisarki, w 1990 roku wydał uwspółcześnioną i uzupełnioną o zakończenie wersję książki[9], a w kolejnych latach dalsze utwory z dodatkowymi przygodami bohaterki[10].

Adaptacje[edytuj | edytuj kod]

plakat z 1917 roku

W 1909 roku, na podstawie scenariusza autorstwa Wiggin i Charlotte Thompson, miał premierę spektakl teatralny, który trafił na Broadway[11].

W latach natomiast 1917[12], 1932[13] i 1938[14] na kanwach powieści powstały filmy fabularne. Postać Rebeki odtwarzały odpowiednio: Mary Pickford, Marian Nixon i Shirley Temple.

Wydania polskie[edytuj | edytuj kod]

Powieść ukazała się w Polsce po raz pierwszy prawdopodobnie w 1929 roku, jako Dziewczątko ze Słonecznego Potoku, nakładem Wydawnictwa Polskiego R. Wegner[1]. Pierwsze powojenne wznowienie, będące przedrukiem przedwojennego, miało miejsce w 1991 roku, przez Oficynę Wydawniczą Graf z Gdańska[15]. Wydawnictwo wznowiło utwór w 1993 roku, pod zmienionym tytułem Różowa parasolka[16].

W roku 1992 Polski Związek Niewidomych wydał powieść w formie książki mówionej (audiobooka) na siedmiu kasetach magnetofonowych[17].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]