Rebelia RSF w Sudanie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Rebelia RSF w Sudanie
transformacja demokratyczna w Sudanie
Ilustracja
Sytuacja militarna (29 września 2023)

     Terytoria kontrolowane przez Siły Zbrojne Sudanu

     Terytoria kontrolowane przez Siły Szybkiego Wsparcia

Czas

od 15 kwietnia 2023

Miejsce

głównie Chartum, miasta strategiczne Sudanu

Terytorium

 Sudan

Przyczyna

plany wcielenia Sił Szybkiego Wsparcia do Sił Zbrojnych Sudanu

Wynik

w trakcie;
sporne informacje odnośnie kontroli nad kluczowymi budynkami rządowymi w Chartum;

Strony konfliktu
Siły Szybkiego Wsparcia Siły Zbrojne Sudanu
Dowódcy
Mohamed Hamdan Dagalo Abd al-Fattah Abd ar-Rahman al-Burhan
Siły
100 tysięcy[1] 100–150 tysięcy[2]
Straty
Co najmniej 500 zmarłych 200 egipskich wojskowych aresztowanych, 4000 rannych
brak współrzędnych

Rebelia RSF w Sudaniekonflikt zbrojny między wojskami rządowymi Sudanu a paramilitarnymi Siłami Szybkiego Wsparcia (RSF) rozpoczęty 15 kwietnia 2023 roku. Główne walki mają miejsce w Chartumie oraz w regionie Darfur[3][4]. Od początku konfliktu odnotowywane są ataki na cele cywilne, w tym szpitale[5]. Do 20 kwietnia zginęło ok. 330 osób, a ok. 3200 osób odniosło obrażenia[6].

Walki rozpoczęły się od ataków paramilitarnych Sił Szybkiego Wsparcia (RSF) na kluczowe obiekty rządowe. Wybuchy i strzały odnotowano w całym Chartumie. Zarówno przywódca RSF Mohamed Hamdan Dagalo, jak i pełniący obowiązki głowy państwa Abdel Fattah al-Burhan twierdzą, że kontrolują kluczowe obiekty rządowe, w tym pałac prezydencki, kwaterę główną wojska, lotnisko w Chartumie oraz telewizję Sudan TV[3][7][8][9].

Zaniepokojenie sytuacją w Sudanie wyraziły między innymi Stany Zjednoczone, Organizacja Narodów Zjednoczonych, Unia Europejska, Unia Afrykańska i Arabia Saudyjska, które zaapelowały o zakończenie walk oraz rozwiązanie kryzysu politycznego[3].

Kontekst[edytuj | edytuj kod]

 Główny artykuł: Historia Sudanu.

Trwający obecnie konflikt zbrojny jest efektem planów wcielenia paramilitarnych Sił Szybkiego Wsparcia do sudańskich sił zbrojnych. Strony konfliktu nie doszły do porozumienia w kwestii terminu, w którym miało nastąpić ich włączenie – dowódca Sił Zbrojnych Sudanu i pełniący obowiązki głowy państwa Abdel Fattah al-Burhan nalegał na okres dwóch lat, podczas gdy lider RSF Mohamed Hamdan Dagalo domagał się odroczenia terminu o dziesięć lat[5][10].

Sudan był w przeszłości miejscem licznych konfliktów zbrojnych, przede wszystkim konfliktów etnicznych, religijnych oraz wojen o surowce naturalne[11][12]. Wojny domowe, które miały miejsce w kraju od drugiej połowy XX w., pochłonęły życie ponad 2 milionów osób[13]. Trwająca od 2003 roku wojna w Darfurze w zachodniej części kraju doprowadziła do śmierci kolejnych 300 tysięcy osób[14]. Od czasu uzyskania przez kraj niepodległości miało miejsce 35 prób zamachu stanu, z czego sześć zakończyło się pomyślnie[15], w wyniku czego państwo przez większość jego istnienia było zarządzane przez wojsko[16].

Przebieg[edytuj | edytuj kod]

15 kwietnia 2023[edytuj | edytuj kod]

Pierwsze walki rozpoczęły się w sobotę rano, kiedy odnotowane zostały strzały i eksplozje na terenie kraju, początkowo na południe od Chartumu[17], a następnie w innych miejscach w kraju, w tym w Marawi[18] i Chartumie Północnym[19]. O godzinie 10:00 rano czasu lokalnego Siły Szybkiego Wsparcia (RSF) wydały oświadczenie, że ich jednostki znajdujące się w kwaterze głównej w Sobie na obrzeżach Chartumu zostały zaskoczone w godzinach porannych przez liczne siły armii sudańskiej, które obległy znajdujące się tam jednostki RSF i zaatakowały je „wszelkiego rodzaju ciężką i lekką bronią”. Szturm milicja nazwała „brutalnym atakiem”, po czym wezwała Sudańczyków do zjednoczenia w „krytycznym momencie historycznym”, jednocześnie wzywając opinię publiczną do potępienia tego „haniebnego zachowania”[20]. Walki rozszerzyły się na miasto Omdurman, a w mediach społecznościowych zaczęły pojawiać się pierwsze filmy ukazujące ludzi uciekających z obszarów starć oraz rozmieszczenie sprzętu wojskowego[21]. Starcia w tym samym czasie miały miejsce pod rezydencją Abdela Fattaha al-Burhana i siedziby Dowództwa Generalnego[22]. Rzecznik armii Sudanu Nabil Abdallah zrzucił odpowiedzialność za wybuch walk na RSF, informując o ataku milicji na kilka baz wojskowych w Chartumie oraz na terenie kraju, w związku z czym zablokowane zostały drogi dojazdowe do pałacu prezydenckiego oraz miejsc kluczowych dla armii[23][24][25].

O godzinie 11:00 RSF poinformowały o zajęciu lotnisk w Chartumie, Marawi, Al-Ubajjid, rezydencji al-Burhana, siedziby Dowództwa Generalnego, pałacu prezydenckiego w Chartumie oraz „kilku baz w różnych prowincjach kraju”[26][27]. Doniesieniom zaprzeczają przedstawiciele armii sudańskiej, którzy zapewniają o kontroli nad obszarem Chartumu, w tym rzekomo zajętymi przez milicję budynkami, oraz prowadzeniu działań mających na celu zakończenie konfliktu[28][29]. Walki mają miejsce w pobliżu budynków rządowych i wojskowych w stolicy, między innymi pałacu prezydenckiego oraz siedziby Dowództwa Generalnego[30]. Centralny Komitet Lekarzy Sudanu informuje o pierwszych rannych przybywających do szpitali i apeluje o wstrzymanie ognia[31].

O 13:00 Siły Zbrojne Sudanu poinformowały o zniszczeniu obozów Tiba i Soba pod Chartumem oraz zniszczeniu 80 pojazdów milicji, zmuszając jej jednostki do ucieczki z obozu w Marawi w kierunku osiedli cywilnych[32][33].

W wyniku walk uszkodzone zostały samoloty cywilne znajdujące się na lotnisku w Chartumie, należące między innymi do linii lotniczych SkyUp Airlines[3], saudyjskich linii lotniczych Saudia[34] oraz misji humanitarnej ONZ[35]. Armia Sudanu oskarżyła RSF o zniszczenie samolotów[36].

16 kwietnia 2023[edytuj | edytuj kod]

Komitet Bezpieczeństwa Państwowego w Chartumie ogłosił święto państwowe w mieście „w celu zachowania życia obywateli i ich własności”[37]. Około godziny 13:30 SAF ogłosił uratowanie generała majora i brygadiera, aresztowanie wielu oficerów RSF na lotnisku Merowe i zajęcie samego lotniska, jednocześnie twierdząc, że wielu przywódców RSF zdezerterowało lub poddało się SAF[38].

Armia Czadyjska zatrzymała i rozbroiła kontyngent 320 sudańskich żołnierzy, którzy przedostali się do kraju z Darfuru podczas ucieczki przed RSF[39].

17 kwietnia 2023[edytuj | edytuj kod]

Starcia wznowiono w Chartumie, a artyleria była słyszana z północnej i południowej części stolicy, gdy walki trwały przed bramami kwatery głównej armii[40]. W Omdurmanie trwały walki z użyciem myśliwców przez wojsko i rakiet przeciwlotniczych przez RSF[41]. Amerykański konwój dyplomatyczny został ostrzelany w Darfurze, ale[42]zdołał uciec bez szwanku.

18 kwietnia 2023[edytuj | edytuj kod]

Poinformowano, że uzbrojony personel wszedł do kilku szpitali w Chartumie. Placówki medyczne zgłaszają również niedobór personelu medycznego, elektryczności i wody[43]. Marie-Roger Bellois, politolog powiedziała, że kraje na kontynencie są zaniepokojone sytuacją bezpieczeństwa w Sudanie[43]. Al-Dżazira poinformowała, że walki trwały w pobliżu pałacu prezydenckiego i głównej kwatery armii[43]. Dwie rakiety uderzyły w Instytut Yunus Emre w Chartumie, ale nikomu nic się nie stało[44].

W Merowe donoszono, że widać było kolumnę RSF zmierzającą z lotniska do Al-Multaqa po nalotach SAF[43].

19 kwietnia 2023[edytuj | edytuj kod]

Walki trwały w Chartumie w pobliżu kwatery głównej armii, pałacu prezydenckiego i lotniska, z użyciem ciężkiej broni[45]. SAF poinformowało,że zostało zaatakowane przez RSF, ale odparły atak, zadając rebeliantom ciężkie straty[46]. Według ONZ w ciągu ostatnich pięciu dni zginęło co najmniej 270 cywilów, ale liczba ofiar jest prawdopodobnie wyższa, ponieważ wiele ciał zostało pozostawionych na ulicach, niedostępnych z powodu starć. rannych ma być już około 2,7 tys.[47] Wielu mieszkańców południowej dzielnicy Chartumu opuściło swoje domy[48].

15 czerwca 2023[edytuj | edytuj kod]

Gubernator Darfuru Zachodniego Khamis Abdallah Abbakar został zamordowany po tym, jak publicznie skrytykował RSF za ludobójstwo. Za zbrodnię odpowiada prawdopodobnie RSF[49].

21 czerwca 2023[edytuj | edytuj kod]

Ludowy Ruch Wyzwolenia Sudanu- Północ złamał wieloletnie porozumienie o zawieszeniu broni i zaatakował SAF w Kordofanie Południowym. SAF poinformował o odparciu ataków[50].

Reakcje[edytuj | edytuj kod]

 •  Czad – zamknięcie granicy z Sudanem „do odwołania” oraz apel „o przywrócenie pokoju”[3].
 •  Egipt – po opublikowaniu przez RSF filmu pokazującego żołnierzy egipskich stacjonujących w Marawi, którzy poddali się sudańskiej milicji, rzecznik armii Egiptu płk Gharib Abdel Hafez poinformował, że wojsko egipskie uważnie śledzi sytuację w Sudanie i koordynuje swoje działania z władzami tego kraju, aby móc zagwarantować bezpieczeństwo sił egipskich[3][51].
 •  Rosja – Ambasada Rosji w Sudanie informuje, że jest zaniepokojona eskalacją przemocy oraz apeluje o wstrzymanie ognia i podjęcie negocjacji[52]
 •  Stany ZjednoczoneSekretarz stanu Antony Blinken po rozmowach z ministrami spraw zagranicznych Arabii Saudyjskiej i Zjednoczonych Emiratów Arabskich Faisala bin Farhana Al Sauda i Abdullah bin Zayed Al Nahyan zaapelował o deeskalację i powrót do rozmów pokojowych oraz zapewnił personel Ambasady Stanów Zjednoczonych w Sudanie o odpowiedzialności strony amerykańskiej za ich bezpieczeństwo[3][53].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Reuters, Factbox: Who are Sudan’s Rapid Support Forces?, „Reuters”, 15 kwietnia 2023 [dostęp 2023-04-17] (ang.).
 2. 2023 Sudan Military Strength, globalfirepower.com [dostęp 2023-04-17] (ang.).
 3. a b c d e f g Sudan w ogniu – generałowie walczą o władzę, Defence24, 17 kwietnia 2023 [dostęp 2023-04-17] (pol.).
 4. Trzech pracowników ONZ zginęło wskutek walk w Sudanie. Polska wzywa do natychmiastowego zaprzestania starć, Polska Agencja Prasowa SA [dostęp 2023-04-18] (pol.).
 5. a b „Duch wojny domowej” już tu jest. „Wszędzie czuć zapach śmierci”, TVN24 [dostęp 2023-04-20] (pol.).
 6. Sudan fighting in its sixth day: Here is a list of key events, aljazeera.com [dostęp 2023-04-20] (ang.).
 7. Przewrót w Sudanie. Armia otwiera korytarz humanitarny. Zginęły dziesiątki cywilów, Rzeczpospolita [dostęp 2023-04-17] (pol.).
 8. Dantejskie sceny w Sudanie. Nie jest jasne, kto sprawuje władzę w kraju, dziennik.pl, 17 kwietnia 2023 [dostęp 2023-04-17] (pol.).
 9. Nima Elbagir, Jessie Yeung, Rob Picheta, Sudan military leader accuses rival of ‘attempted coup’ as vicious fighting grips capital, CNN, 17 kwietnia 2023 [dostęp 2023-04-18] (ang.).
 10. Sudan: Army and RSF battle over key sites, leaving 56 civilians dead, „BBC News”, 15 kwietnia 2023 [dostęp 2023-04-20] (ang.).
 11. Sudan: wojna religijna, etniczna czy po prostu rasistowska?, histmag.org [dostęp 2023-04-20].
 12. Ankush B. Sawant, Ethnic Conflict in Sudan in Historical Perspective, „International Studies”, 35 (3), 1998, s. 343–363, DOI10.1177/0020881798035003006, ISSN 0020-8817 [dostęp 2023-04-20] (ang.).
 13. Sudan, unic.un.org.pl [dostęp 2023-04-20].
 14. Sudan, unic.un.org.pl [dostęp 2023-04-20].
 15. Infographic: A History of Sudan Coups, Statista Infographics [dostęp 2023-04-20] (ang.).
 16. Military Rule No Longer Viable in Sudan: Analyst, VOA [dostęp 2023-04-20] (ang.).
 17. اشتباك مسلح في منطقة المدينة الرياضية جنوب العاصمة السودانية الخرطوم | LebanonFiles, web.archive.org, 16 kwietnia 2023 [dostęp 2023-04-20] [zarchiwizowane z adresu 2023-04-16].
 18. الجزيرة مباشر الآن, Twitter [dostęp 2023-04-18] (arab.).
 19. الجزيرة مباشر الآن, Twitter, 15 kwietnia 2023 [dostęp 2023-04-18] (arab.).
 20. Rapid Support Forces – قوات الدعم السريع, Twitter [dostęp 2023-04-18] (arab.).
 21. الخرطوم.. هلع وإطلاق نار كثيف والدعم السريع تسيطر على المطار | سكاي نيوز عربية, web.archive.org, 17 kwietnia 2023 [dostęp 2023-04-20] [zarchiwizowane z adresu 2023-04-17].
 22. الجزيرة مباشر الآن, Twitter [dostęp 2023-04-18] (pol.).
 23. Sudan. Siły paramilitarne oświadczyły, że przejęły pałac prezydencki w Chartumie, Polska Agencja Prasowa SA [dostęp 2023-04-18] (pol.).
 24. Sudan. Strzały w Chartumie, na niebie wojskowe samoloty. Są ranni i zabici, TVN24 [dostęp 2023-04-18] (pol.).
 25. Sudanese army spokesman says army will respond to any ‘irresponsible’ actions, „Reuters”, 15 kwietnia 2023 [dostęp 2023-04-18] (ang.).
 26. Rapid Support Forces – قوات الدعم السريع, Twitter [dostęp 2023-04-18] (pol.).
 27. Rapid Support Forces – قوات الدعم السريع, Twitter, 15 kwietnia 2023 [dostęp 2023-04-18] (pol.).
 28. القوات المسلحة السودانية, facebook.com [dostęp 2023-04-20] (arab.).
 29. القوات المسلحة السودانية, facebook.com [dostęp 2023-04-20] (pol.).
 30. القوات المسلحة السودانية, facebook.com [dostęp 2023-04-20] (pol.).
 31. لجنة أطباء السودان المركزية CCSD’S, Twitter [dostęp 2023-04-20] (pol.).
 32. القوات المسلحة السودانية, facebook.com [dostęp 2023-04-20] (pol.).
 33. القوات المسلحة السودانية, facebook.com [dostęp 2023-04-20] (pol.).
 34. Reuters, Saudi airline says plane came under fire at Khartoum airport, „Reuters”, 15 kwietnia 2023 [dostęp 2023-04-20] (ang.).
 35. Pucz w Sudanie. Zniszczone samoloty Saudii, SkyUp i ONZ, rynek-lotniczy.pl [dostęp 2023-04-20] (pol.).
 36. القوات المسلحة السودانية, facebook.com [dostęp 2023-04-20] (pol.).
 37. CNN journalists in Sudan, Fighting between Sudan military rivals enters a second day, with dozens dead, CNN, 15 kwietnia 2023 [dostęp 2023-04-30] (ang.).
 38. السودان.. اشتباكات عنيفة بين الجيش وقوات الدعم السريع, mubasher.aljazeera.net [dostęp 2023-04-30] (arab.).
 39. Africa Live this week: 17-23 April 2023, BBC News [dostęp 2023-04-30] (ang.).
 40. Sudan: ‘I haven’t slept, I’m terrified,' says Khartoum resident as fighting rages, BBC News [dostęp 2023-04-30] (ang.).
 41. Mersiha Gadzo, Usaid Siddiqui, Updates: More than 180 people killed in Sudan fighting – UN envoy, aljazeera.com [dostęp 2023-04-30] (ang.).
 42. Sudan fighting: Blinken says US diplomatic convoy fired upon, „BBC News”, 17 kwietnia 2023 [dostęp 2023-04-30] (ang.).
 43. a b c d Nils Adler, Hamza Mohamed, Fighting continues despite planned ceasefire in Sudan, aljazeera.com [dostęp 2023-05-04] (ang.).
 44. Turkish citizens stuck in Sudan as clashes rage – Türkiye News, Hürriyet Daily News [dostęp 2023-05-04] (ang.).
 45. Piąty dzień walk w Sudanie » Kresy – wiadomości, wydarzenia, aktualności, newsy.
 46. Sudan na żywo wiadomości: Starcia w pobliżu pałacu prezydenckiego w Chartumie | Aktualności | Al Jazeera (archive.is).
 47. Piąty dzień walk w Sudanie » Kresy – wiadomości, wydarzenia, aktualności, newsy.
 48. Piąty dzień walk w Sudanie » Kresy – wiadomości, wydarzenia, aktualności, newsy.
 49. Zeinab Mohammed Salih, Jason Burke, Sudan: paramilitary forces blamed for assassination of West Darfur governor, „The Guardian”, 15 czerwca 2023, ISSN 0261-3077 [dostęp 2023-06-24] (ang.).
 50. South Kordofan residents flee as Sudan war escalates, Al Arabiya English, 23 czerwca 2023 [dostęp 2023-06-24] (ang.).
 51. Egypt coordinating with Sudanese authorities on safety of Egyptian forces – statement, „Reuters”, 15 kwietnia 2023 [dostęp 2023-04-18] (ang.).
 52. Russia’s embassy in Sudan says it’s concerned by escalation of violence – RIA, „Reuters”, 15 kwietnia 2023 [dostęp 2023-04-20] (ang.).
 53. Update on the Situation in Sudan, U.S. Department of State, 15 kwietnia 2023 [dostęp 2023-04-18] (ang.).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]