Rebra

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Rebra
Ilustracja
Rebra (pośrodku zdjęcia, podpisana)
Państwo

 Ukraina

Położenie

Ukraina

Pasmo

Pasmo Czarnohory, Beskidy Połonińskie, Beskidy Wschodnie, Karpaty

Wysokość

2001 m n.p.m.

Położenie na mapie Czarnohory
Mapa konturowa Czarnohory, w centrum znajduje się czarny trójkącik z opisem „Rebra”
Położenie na mapie Karpat
Mapa konturowa Karpat, po prawej nieco u góry znajduje się czarny trójkącik z opisem „Rebra”
Położenie na mapie Beskidów Wschodnich
Mapa konturowa Beskidów Wschodnich, na dole nieco na prawo znajduje się czarny trójkącik z opisem „Rebra”
Ziemia48°06′38″N 24°33′32″E/48,110556 24,558889

Rebra (ukr. Ребра) – szczyt o wysokości 2001 m n.p.m. znajdujący się w środkowej części pasma Czarnohory na Ukrainie. Wznosi się w grzbiecie głównym, pomiędzy Turkułem (Туркул, 1932 m) na północnym zachodzie a Brebenieskułem (Бребенескул, 2037 m) na południowym wschodzie. Zachodnie zbocza opadają do doliny potoku Butyniec, wschodnie zaś do polodowcowego Kotła Gadżyny (Гаджина).

Na stronę zakarpacką odchodzą od masywu Rebry dwa krótkie grzbiety – południowy z wierzchołkiem Gutin Tomnatyka (Гутин Томнатик, 2016 m) i wschodni, kulminujący w szczycie o wysokości 1826 m. Na stronę galicyjską odgałęziają się na północ od wierzchołka trzy ramiona – najpierw grzbiet ze szczytem Szpyci (Шпиці, 1864 m) i Homuła (Гомул, 1786 m), ciągnący się aż po pasmo Kostrzycy (Кострича, 1586 m), a następnie dwie krótkie, częściowo skaliste grańki: Wielkie Kozły (Великі Кізли) i Małe Kozły (Малі Кізли).

W okresie międzywojennym szczyt znajdował się na granicy pomiędzy Polską a Czechosłowacją. Nazwa pochodzi od żeber skalnych na stokach, najlepiej widać je z daleka, np. z pasma Kostrzycy.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Karolina Kwiecień: Czarnohora, Połoniny Hryniawskie, Świdowiec. Góry Ukrainy z plecakiem. Kraków: Wydawnictwo Bezdroża, 2006. ISBN 83-60506-15-9.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]