Rebuild of Evangelion

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Rebuild of Evangelion
Data premiery 2007, 2009, 2012
Kraj produkcji Japonia
Język japoński
Reżyseria Hideaki Anno
Masayuki
Kazuya Tsurumaki
Mahiro Maeda
Scenariusz Hideaki Anno
Główne role Megumi Ogata
Megumi Hayashibara
Yūko Miyamura
Kotono Mitsuishi
Muzyka Shiro Sagisu
Produkcja Hideaki Anno
Toshimichi Otsuki
Wytwórnia Khara
Dystrybucja KlockWorx and Khara

Rebuild of Evangelion (jap. (ヱヴァンゲリヲン新劇場版 Evangelion shin gekijōban?) – tetralogia, będąca remakiem anime Neon Genesis Evangelion.

We wrześniu 2006 roku japoński magazyn „Newtype” doniósł, że latem 2007 roku w kinach miałaby zadebiutować pierwsza część Rebuild of Evangelion. 9 września 2006 na oficjalnej stronie Gainaxu potwierdzono tę informację, dodając, że całość składać będzie się z czterech części. Pierwsze trzy będą przypomnieniem serii telewizyjnej, zawierającym jednak m.in. nowe sceny, a ostatnia pozwoli na inną interpretację przedstawionej w serialu historii. Tetralogia jest znacznie uproszczona względem telewizyjnego oryginału, aby była bardziej zrozumiała[potrzebny przypis].

Oświadczenie Hideakiego Anno[edytuj | edytuj kod]

17 lutego 2007 Hideaki Anno zaprezentował plakat, który pokazano w pięćdziesięciu japońskich kinach. Miał on zachęcić widzów do obejrzenia filmu, ujawniał także datę premiery pierwszej części – 1 września 2007.

Tytuły części[edytuj | edytuj kod]

Tytuł polski Tytuł angielski[1] Tytuł japoński Data premiery
(Japonia)
Data premiery
(Polska)
Evangelion 1.11 (Nie) jesteś sam EVANGELION:1.0 You Are (Not) Alone Evangelion shin gekijōban: Jo (jap. ヱヴァンゲリヲン新劇場版:序?) 1 września 2007 6 lipca 2010[2]
EVANGELION:2.0 You Can (Not) Advance Evangelion shin gekijōban: Ha (jap. ヱヴァンゲリヲン新劇場版:破?) 27 czerwca 2009
EVANGELION:3.0 You Can (Not) Redo ヱヴァンゲリヲン新劇場版:Q (Evangelion shin gekijōban: Kyū) 17 listopada 2012
Evangelion: 3.0+1.0 Shin Evangelion gekijōban:|| (jap. シン・エヴァンゲリオン劇場版:||?)[3] Data premiery nieznana

EVANGELION:1.0 You Are (Not) Alone[edytuj | edytuj kod]

Pierwszy film tetralogii odpowiada pierwszym sześciu odcinkom oryginalnej serii telewizyjnej. Fabuła filmu nie różni się znacząco od fabuły serii telewizyjnej; wiele scen w filmie jest niemal identycznych z odpowiadającymi im scenami z serii, z tym, że przy ich tworzeniu wykorzystano tym razem grafikę 3D CG technology, co nie było możliwe w 1995 roku.

Jedną z różnic jest logo NERV-u i SEELE. Dwie wersje nowego logo zawierają w sobie słowo NERV ze starym mottem God’s in his heaven, all’s right with the world, czyli Bóg w swych niebiosach, ze światem wszystko w porządku. Zachowano również liść figowy z oryginalnego logo. Drugi projekt to oryginalne logo, z tym, że litera V w słowie NERV została zmieniona. Nowe logo SEELE powiela stary projekt (trójkąt z siedmioma oczami), ale całość oplata wąż, znajduje się na nim również napis Überm Sternenzelt richtet Gott, wie wir gerichtet, który pochodzi z 71. i 72. wiersza Ody do radości Friedricha Schillera.

Już w tym filmie, a więc znacznie wcześniej niż w serii telewizyjnej, ujawnione zostaje istnienie Lilith, przetrzymywanej w podziemiach bazy NERV-u; Lilith jest już ukrzyżowana i przebita Włócznią Longinusa. Przed finałową walką z Ramielem Misato pokazuje Shinjiemu Lilith, wyjaśniając przy tym, że to ona jest przyczyną, dla której Anioły atakują Tokyo-3. Lilith ma w filmie inną maskę niż w serii telewizyjnej, kształtem przypominającą bardziej „maskę” Sachiela; ponadto na jej piersi widoczna jest ogromna blizna.

W filmie Tokyo-3 atakują kolejno trzy Anioły: Sachiel, Shamshel i Ramiel. Sachiel i Shamshel nie różnią się znacząco od swoich odpowiedników z serii telewizyjnej, Ramiel natomiast zyskał zdolność zmieniania kształtu podczas emisji niszczycielskiego promienia.

W ostatniej scenie filmu pojawia się Kaworu Nagisa, przebywający w bazie na Księżycu, gdzie odbywa krótką rozmowę z członkami SEELE, komunikującymi się z nim za pośrednictwem hologramów-monolitów. W tej samej bazie znajduje się też gigantyczny biały humanoid, którego twarz zakryta jest maską podobną do maski Lilith z serii telewizyjnej.

EVANGELION:2.0 You Can (Not) Advance[edytuj | edytuj kod]

Japońska premiera tego filmu miała miejsce 27 czerwca 2009 r. W filmie pojawiają się m.in. Asuka Langley Shikinami (jej japońskie nazwisko w filmie zmieniono ze znanego z serii telewizyjnej „Sōryū”), Ryōji Kaji i nowa postać - pilot Evangeliona Jednostki 05, Mari Illustrious Makinami. W filmie pojawiają się też kolejne Evangeliony (Jednostka 02, Jednostka 03 i dwa nowe Evangeliony - Jednostka 05 i Jednostka 06, która przybywa na Ziemię z Księżyca razem ze swym pilotem, Kaworu Nagisą; wzmiankowany jest też los jednostki 04), oraz pięć Aniołów - dwa nowe i trzy znane z serii telewizyjnej: Sahaquiel, Bardiel i Zeruel.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. strona producenta
  2. Evangelion 1.11 (Nie) jesteś sam (pol.). tanuki.pl. [dostęp 2016-07-10].
  3. シン・エヴァンゲリオン劇場版 (jap.). [dostęp 2016-07-10].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]