Red Bull Bragantino

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Red Bull Bragantino
Przydomek

Leão
Massa Bruta
Braga

Barwy

           
czerwono-biało-czarne

Data założenia

8 stycznia 1928
jako Clube Atlético Bragantino

Liga

1. Campeonato Brasileiro Série A
2. Campeonato Paulista

Państwo

 Brazylia

Stan

 São Paulo

Stadion

Estádio Nabi Abi Chedid

Właściciel

Red Bull GmbH

Prezes

Marquinho Chedid (honorowy prezes)
Thiago Scuro (prezes)

Trener

Pedro Caixinha

Stroje
domowe
Stroje
wyjazdowe
Strona internetowa

Red Bull Bragantino[1]brazylijski klub piłkarski z siedzibą w mieście Bragança Paulista leżącym w stanie São Paulo.

Osiągnięcia[edytuj | edytuj kod]

Historia[edytuj | edytuj kod]

Clube Atlético Bragantino założony został 8 stycznia 1928 roku przez byłych członków klubu Bragança Futebol Clube. W 1949 roku klub pierwszy raz zagrał w drugiej lidze stanowej, a do pierwszej ligi Campeonato Paulista awansował w roku 1965.

W roku 1966 klub spadł do drugiej ligi stanowej. W roku 1988 wygrał drugą ligę stanową i awansował do pierwszej ligi stanowej. W następnym roku Bragantino wygrał drugą ligę brazylijską (Campeonato Brasileiro Série B) i awansował do pierwszej ligi brazylijskiej (Campeonato Brasileiro Série A).

W 1990 roku Bragantino został mistrzem stanu pokonując w finale klub Novorizontino. W 1991 roku Bragantino dotarł do finału Campeonato Brasileiro Série A, gdzie przegrał z São Paulo. Wicemistrzostwo Brazylii było największym sukcesem w historii klubu. W roku 1992 klub zadebiutował w na arenie międzynarodowej grając w Copa CONMEBOL. W roku 1995 Bragantino spadł do drugiej ligi stanu São Paulo. W 1998 roku klub spadł do drugiej ligi brazylijskiej (Campeonato Brasileiro Série B), a w roku 2003 do trzeciej ligi (Campeonato Brasileiro Série C). W roku 2005 klub powrócił do pierwszej ligi stanowej (Campeonato Paulista).

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Łukasz Godlewski, Kolejny klub przejął nazwę Red Bulla. Zmienił herb i koszulki. Są pierwsze transfery [online], sport.pl, 2 stycznia 2020 [dostęp 2022-06-10] (pol.).