Redonda

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Redonda
Ilustracja
Kontynent

Ameryka Środkowa

Państwo

 Antigua i Barbuda

Akwen

Morze Karaibskie

Archipelag

Wyspy Nawietrzne

Powierzchnia

1,6 km²

Populacja 
• liczba ludności


0

Położenie na mapie Antigui i Barbudy
Mapa konturowa Antigui i Barbudy, w lewym dolnym rogu znajduje się punkt z opisem „Redonda”
Ziemia16°56′20″N 62°20′30″W/16,938889 -62,341667

Redonda – wyspa leżąca na Morzu Karaibskim, 56,2 km na południowy zachód od Antigui, należąca do państwa Antigua i Barbuda. Znajduje się na niej wygasły wulkan.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Wyspę odkrył Krzysztof Kolumb w 1493 r., w czasie swojej drugiej podróży, którą przekazał następnie koronie Hiszpańskiej. W 1860 r. stała się posiadłością brytyjską. Na wyspie rozpoczęto wówczas eksploatację złóż guano, które eksportowano m.in. do USA i Niemiec.

Królestwo Redondy[edytuj | edytuj kod]

Za króla Redondy podawał się – być może jedynie dla wykreowania legendy w celu zdobycia większej popularności – brytyjski pisarz pochodzący z Montserratu, M.P. Shiel(inne języki). Twierdził on, że pierwszym królem wyspy był jego ojciec – Matthew Dowdy Shiell, który abdykował na rzecz syna w 1880 roku. W związku z zajęciem wyspy przez Wielką Brytanię, kolejne osoby pretendujące do tego tytułu uważały się za władców „na uchodźstwie”. Po wybuchu I wojny światowej eksploatację guano przerwano i jak dotąd nie wznowiono jej. Istniejące na wyspie budynki zniszczył huragan. W latach 50. XX wieku zaoferowano wyspę na sprzedaż Królestwu Szwecji, oferta została jednak odrzucona. Obecnie lista pretendentów do tytułu króla Redondy liczy co najmniej 9 osób[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Nick Middleton: An atlas of countries that don't exist. Londyn: Macmillan, 2015, s. 114. ISBN 978-1-4472-9527-3.