Referendarz (administracja)
Wygląd
Referendarz – stanowisko urzędnicze. W Polsce występuje ono:
- w służbie cywilnej w urzędach ministrów i przewodniczących komitetów wchodzących w skład Rady Ministrów, urzędach centralnych organów administracji rządowej, Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz urzędach kontroli skarbowej,
- w służbie zagranicznej
W służbie cywilnej referendarz należy do grupy stanowisk specjalistycznych. Do zatrudnienia na stanowisku referendarza konieczne jest wykształcenie wyższe, z wyjątkiem urzędów kontroli skarbowej, w których do zatrudnienia na stanowisku referendarza i starszego referendarza wystarczy średnie wykształcenie. Warunki te określa odpowiednie rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów[1].
W służbie zagranicznej referendarz należał do grupy stanowisk personelu pomocniczego[2].
Przypisy
[edytuj | edytuj kod]- ↑ Rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z dnia 29 stycznia 2016 r. w sprawie określenia stanowisk urzędniczych, wymaganych kwalifikacji zawodowych, stopni służbowych urzędników służby cywilnej, mnożników do ustalania wynagrodzenia oraz szczegółowych zasad ustalania i wypłacania innych świadczeń przysługujących członkom korpusu służby cywilnej (Dz.U. z 2022 r. poz. 2024).
- ↑ Rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z dnia 10 marca 2009 r. w sprawie określenia stanowisk oraz mnożników do ustalenia składników wynagrodzenia w służbie zagranicznej (Dz.U. z 2009 r. nr 40, poz. 324) (uznane za uchylone).
Kontrola autorytatywna (stanowisko):