Reflektometr

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Reflektometr optyczny firmy Yokogawa
Pomiary za pomocą reflektometru.

Reflektometrelektroniczny przyrząd pomiarowy służący głównie do pomiarów długości i tłumienności przewodów miedzianych a także włókien światłowodowych stosowanych w torach telekomunikacyjnych.

Reflektometry można podzielić na:

  • reflektometry do torów przewodów miedzianych, zwane także: TDR (skrót od ang.: Time-Domain Reflectometer)
  • reflektometry optyczne - do badania torów światłowodowych, zwane także: OTDR (skrót od ang.: Optical Time-Domain Reflectometer)

Działanie przyrządu polega na porównaniu parametrów impulsu pomiarowego wysyłanego w kierunku przewodu badanego z impulsem powrotnym odbitym od końca przewodu (lub od jego niejednorodności występujących np. w punktach łączenia poszczególnych odcinków). Na podstawie pomiaru czasu potrzebnego na powrót sygnału i charakteru jego zniekształceń można dość precyzyjnie ocenić długość przewodu, jego budowę (stopień jego niejednorodności), tłumienność całkowitą i jednostkową (zwykle mierzoną w dB/km) i charakter uszkodzenia (tzn. czy jest to przerwa, zwarcie lub zmiana tłumienności spowodowana np. dostaniem się do przewodu wody lub wilgoci).

Wykorzystywany w telekomunikacji w sieciach światłowodowych i miedzianych do lokalizacji usterek powstałych np. na skutek przerwania kabla. Dzięki temu przyrządowi można sprawdzać połączenia wykonane jednorodnym (jednomodowym i wielomodowym) włóknem światłowodowym powyżej 50 km. Oprócz samego przyrządu bardzo często wykorzystywany jest komputer, dzięki któremu, przy zastosowaniu odpowiedniego oprogramowania, można określić dość dokładnie miejsce usterki. Najnowsze reflektometry są to urządzenia mikroprocesorowe, które w sposób mniej lub bardziej automatyczny potrafią zmierzyć, przetworzyć i wyświetlić na ekranie pełne dane dotyczące parametrów badanego kabla.

Inna odmiana reflektometrów wykorzystywana jest w radiokomuniacji do pomiaru współczynnika fali stojącej. Parametr ten opisuje dopasowanie impedancji linii na drodze wzmacniacz mocy-antena. Na skutek niedopasowania część energii zostaje odbita od końca linii i wraca do wzmacniacza mocy zamieniając się na ciepło i nie jest wypromieniowana przez antenę. W skrajnym przypadku, jeżeli ilość wydzielonego ciepła jest duża, może dojść do fizycznego uszkodzenia stopnia mocy nadajnika.

Podstawowe parametry reflektometru[edytuj]

Stanowisko do wzorcowania reflektometrów optycznych - w tle wzorcowe włókno światłowodowe


Zobacz też[edytuj]