Regał magazynowy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Regał magazynowy – urządzenie o budowie przestrzennej wielopoziomowej, przeznaczone do składowania zapasów na ich elementach konstrukcyjnych (bezpośrednio lub przy wykorzystaniu urządzeń pomocniczych, np. palet.)

Regały statyczne ramowe bezpółkowe (paletowe)
Regały statyczne ramowe bezpółkowe (paletowe)

W zależności od konstrukcji wyróżnia się następujące typy regałów magazynowych[1]:

 • stałe (statyczne) - urządzenia, których elementy nośne nie zmieniają swojego położenia w procesie składowania ładunków.
 • dynamiczne (przesuwne / przejezdne) - urządzenia, w których podpory nośne przesuwają się po podłożu lub torowisku.
 • specjalizowane (automatyczne) - konstrukcja nośna takiego regału jest nieruchoma, natomiast poszczególne gniazda ładunkowe lub ich grupy przemieszczają się wewnątrz takiego urządzenia.

Regały stałe (statyczne)[edytuj | edytuj kod]

Regał statyczny ramowy przepływowy
Regał statyczny ramowy przepływowy

Regały statyczne są najczęściej spotykanymi we współczesnych magazynach urządzeniami do składowania ładunków[2]. Zbudowane są z pionowych słupów łączonych ze sobą kolejno w rzędzie, tworzących tzw. ciąg regałowy. Towary składowane są na elementach poziomych: trawersach lub wspornikach.

Rodzaje regałów statycznych:

 • ramowe - regały, w których zasadniczym elementem konstrukcyjnym jest powtarzający się układ ramowy, składający się ze słupów nośnych połączonych ze sobą stężeniami i belek poprzecznych:
  • bezpółkowe (paletowe) - jednostki ładunkowe składowane są bezpośrednio na poprzeczkach nośnych (trawersach), będących elementami ramowej konstrukcji urządzenia. Rozwiązanie to stosowane jest najczęściej do składowania towarów umieszczonych na paletach.
  • półkowe - na poprzeczkach nośnych zamontowane są półki (metalowe, z płyty drewnopochodnej, kratowe) i dopiero na nich składowane są towary. Regały te znajdują swoje zastosowanie w przypadku magazynowania towarów o mniejszych gabarytach lub zróżnicowanych kształtach, uniemożliwiających bezpieczne ułożenie bezpośrednio na trawersach.
  • przepływowe - jednostki ładunkowe przemieszczają się (grawitacyjnie lub w sposób wymuszony) po bieżniach nośnych (np. rolkach) i na nich odbywa się ich składowanie.
 • wspornikowe - regały, w których zasadniczym elementem konstrukcyjnym jest powtarzający się układ słupa nośnego ze wspornikami[3].

Regały stałe mogą mieć konstrukcję wolnostojącą (montowane są do podłoża niezależnie od konstrukcji magazyny) lub samonośną. W tym drugim przypadku, oprócz funkcji składowania ładunków, stanowią również część systemu konstrukcyjnego budynku wraz z okładziną ścian i dachu. W konstrukcjach tego typu regały utrzymują ciężar własny, składowanych artykułów oraz elementów konstrukcyjnych.

Regały dynamiczne (przesuwne / przejezdne)[edytuj | edytuj kod]

W regałach dynamicznych podpory nośne wyposażone są w elementy jezdne umożliwiające przemieszczanie regału po podłożu - najczęściej po specjalnie do tego celu przystosowanych szynach. Pozwala to wyeliminować korytarze transportowe (ruchome podstawy zapewniają dostęp do każdego gniazda regałowego z jednego korytarza) i maksymalnie wykorzystać dostępną powierzchnię magazynową. Z tego powodu najczęściej instaluje się je w tych obiektach, w których koszt utrzymania jednostki powierzchni składowania jest relatywnie wysoki (np. chłodniach i mroźniach) lub tam, gdzie krótki czas dostępu do ładunku nie jest istotny (np. archiwa).

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Adam Wojciechowski, Infrastruktura w przechowywaniu towarów (cz. 2), „Logistyka 01/2007”, ISSN 1231-5478.
 2. Rafał Dalewski, Jerzy Jachimowicz, Problemy projektowania i analizy struktury regałów wysokiego składowania, „Biuletyn WAT”, Vol. LV, Nr 4, 2006.
 3. Praca zbiorowa, Podstawy logistyki. Podręcznik do kształcenia w zawodzie technik logistyk, 2008, ISBN 978-83-87344-48-1.