Regencja Carnaro

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Reggenza Italiana del Carnaro
1919–1920
Flaga
Godło Regencji Carnaro
Flaga Godło
Język urzędowy

włoski

Stolica

Rijeka

Ustrój polityczny

republika

Głowa państwa

regent Gabriele D’Annunzio

Data powstania

12 września 1919

Data likwidacji

30 grudnia 1920

Regencja Carnaro (Reggenza Italiana del Carnaro) – państwo, proklamowane 8 września 1920.

Gabriele D’Annunzio na znaczku pocztowym, 1920

Rok wcześniej Gabriele D’Annunzio na czele oddziałów ochotniczych dokonał zajęcia Fiume (obecnie Rijeka), co spowodowało wycofanie sprzymierzonych oddziałów francusko-brytyjsko-amerykańskich. Po zakończeniu I wojny światowej i rozpadzie Austro-Węgier, status polityczny Rijeki stał się jednym z ważniejszych problemów międzynarodowych. Pretensje do miasta zgłaszały Włochy i nowo powstałe państwo SHS.

W mieście dochodziło do starć pomiędzy słowiańskimi i włoskimi komitetami narodowymi, co doprowadziło do lądowania w mieście korpusu pokojowego francusko-brytyjsko-amerykańskiego. 12 września 1919 roku włoski poeta Gabriele D’Annunzio stanął na czele oddziałów ochotniczych, które przejęły rządy w mieście.

Zwolennicy Annunzio chcieli doprowadzić do przyłączenia regencji do Włoch, jednak kiedy na mocy traktatu w Rapallo rząd włoski zawarł z Królestwem SHS porozumienie ustanawiające Wolne Miasto Rijeka, Annunzio ogłosił się dyktatorem Carnaro i wypowiedział Włochom wojnę. 30 grudnia 1920 roku oddziały włoskie zajęły kraj w celu realizacji porozumienia z Rapallo.