Region Zachodniosyberyjski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Zachodniosyberyjski region ekonomiczny na mapie Rosji

Zachodniosyberyjski region ekonomiczny (ros. Западно-Сибирский экономический район) – jeden z dwunastu regionów ekonomicznych Rosji. Teren regionu jest geograficznie zróżnicowany, występują tu rozległe słabo zaludnione równiny bagienne w północnej części, oraz górzyste obszary na południu. Powierzchnia regionu wynosząca 2 427 200 / km²[1] sprawia, że jest trzecim z kolei największym regionem ekonomicznym w Rosji tuż za Dalekowschodnim, oraz Wschodniosyberyjskim regionem ekonomicznym. Według rosyjskich danych statystycznych ludność tego regionu w roku 1998 wynosiła około 15 mln osób z czego 71 procent[2] było mieszkańcami miast[1].

Jednostki administracyjne regionu[edytuj | edytuj kod]

Gospodarka[edytuj | edytuj kod]

Region ten w ostatnich latach ma coraz większe znaczenie gospodarcze, głównie ze względu na olbrzymie bogactwo zasobów naturalnych m.in. ropy naftowej[2], węgla, drewna, oraz wody. Tutaj także znajduje się największe zagłębie naftowe na świecie (Zachodniosyberyjskie Zagłębie Naftowe obejmujące niemal że całą powierzchnię regionu), oraz największa w Rosji rafineria ropy naftowej w Omsku[1]. Znajdują się tutaj także zagłębia specjalizujące się w wydobyciu węgla kamiennego, produkcji stali, maszyn, a także żelaza[2]. Ludność pracująca w 1998 roku wynosiła około 6,5 mln ludzi z czego w przemyśle ciężkim zatrudnionych było około 22 procent. W regionie rozwija się także rolnictwo w którym zatrudnienie wyniosło 10 procent[1].

Wskaźniki społeczno – ekonomiczne[edytuj | edytuj kod]

Według oficjalnych statystyk w regionie odnotowuje się wysokie PKB na jednego mieszkańca, które jest prawie połowę wyższe niż średnia krajowa w Rosji. Także poziom opieki społecznej, oraz średnia długość życia zbliżone są średnich norm panujących w kraju.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d The Russian Federation is divided into economic regions. gks.ru. [zarchiwizowane z tego adresu (2003-10-04)]..
  2. a b c West Siberia. abdn.ac.uk. [zarchiwizowane z tego adresu (2007-01-22)]..