Registan (pustynia)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Registan, również Rigestan (urdu Retilā-e Registān) – piaszczysta pustynia w południowym Afganistanie, w prowincjach Helmand i Kandahar, przy granicy z Pakistanem. Położona na obszarze tektonicznego zapadliska, na wschodnim krańcu Wyżyny Irańskiej. Oddzielona doliną rzeki Helmand od pustyni Daszt-e Margo[1]. Wyniesiona od 800 do 1200 m n.p.m.[2].

Karawana przemierzająca Registan

Pustynia głównie typu piaszczystego, lokalnie o charakterze kamienistym lub żwirowym, z wydmami sięgającymi na wysokość 30 m[3]. Brak precyzyjnych informacji o środowiskach i florze Registanu[2]. Pustynia zamieszkiwana jest przez nielicznych koczowników-pasterzy, głównie Beludżów i Pasztunów[3].

Awifauna[edytuj | edytuj kod]

Registan uznawany jest przez BirdLife International za ostoję ptaków IBA. Brak jednak aktualnych informacji o awifaunie tej pustyni, stąd jest ona praktycznie nieznana. Lista gatunków kluczowych dla uznania pustyni za ostoję („trigger species”) bazuje więc na XIX-wiecznych obserwacjach. Wśród „trigger species” znajdują się dwa narażone gatunki: kląskawka białobrewa (Saxicola macrorhynchus) i hubara saharyjska (Chlamydotis undulata) oraz 17 gatunków najmniejszej troski, m.in. stepówka rudogardła (Pterocles senegallus) i piaskowa (P. coronatus), kruk pustynny (Corvus ruficollis), skowronik rudawy (Ammomanes cinctura), skotniczka (Scotocerca inquieta), białorzytka czarnogłowa (Oenanthe albonigra) i trznadel smużkogłowy (Fringillaria striolata)[2]. Cztery hubary arabskie (C. macquenii), badane z pomocą nadajników satelitarnych w 1998, drogę z lęgowisk na zimowiska i z powrotem pokonywały zatrzymując się na dłużej m.in. na pustyni Registan[4].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Kim Whitehead: Afghanistan. Mason Crest, 2014. ISBN 1633559899.
  2. a b c AF017 Registan desert. BirdLife DataZone. [dostęp 2016-07-04].
  3. a b Rīgestān, [w:] Encyclopædia Britannica [online] [dostęp 2016-07-04] (ang.).
  4. Christophe Tourenq, Olivier Combreau, Mark Lawrence & Frederic Launay. Migration patterns of four Asian houbara Chlamydotis macqueenii wintering in the Cholistan Desert, Punjab, Pakistan. „Bird Conservation International”. 14, s. 1–10, 2004. 

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]