Reichsbrücke

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Reichsbrücke
most Rzeszy
Ilustracja
widok na most z prawego brzegu
Poprzednie nazwy Kronprinz-Rudolf-Brücke (Most Księcia Rudolfa)
Brücke der Roten Armee (Most Armii Czerwonej)
Johann-Nestroy-Brücke
Państwo  Austria
Miejscowość Wiedeń
Podstawowe dane
Poprzednie nazwy Kronprinz-Rudolf-Brücke (Most Księcia Rudolfa)
Brücke der Roten Armee (Most Armii Czerwonej)
Johann-Nestroy-Brücke
Przeszkoda Dunaj
Data budowy 1872-1876
1934-1937
Data zburzenia 1 sierpnia 1976
Data odbudowy 1978-1980
Data remontu 1948-1952, 2003, 2005
Plan
Plan okolic mostu
położenie mostu na planie Wiednia
Położenie na mapie Wiednia
Mapa lokalizacyjna Wiednia
Reichsbrücke most Rzeszy
Reichsbrücke
most Rzeszy
Położenie na mapie Austrii
Mapa lokalizacyjna Austrii
Reichsbrücke most Rzeszy
Reichsbrücke
most Rzeszy
Ziemia48°13′40″N 16°24′30″E/48,227778 16,408333

Reichsbrücke (dosłownie: "most Rzeszy") – most w Wiedniu przez Dunaj i jego stary kanał, łączący Donaustadt (22. Bezirk) na lewym (północno-wschodnim) brzegu rzeki z Leopoldstadt (2. Bezirk) na prawym. Na przedłużeniu mostu za jego lewym przyczółkiem jest Wagramer Straße, a za prawym – Lasallestraße. Na moście znajduje się sześciopasmowa jezdnia[a], dwa chodniki dla pieszych i dwie drogi rowerowe. Przebiega przezeń także linia U-Bahn (metro).

Jeszcze przed regulacją Dunaju w rejonie Wiednia wybudowano w latach 1872-1876 w tym miejscu Most Księcia Rudolfa (Kronprinz-Rudolf-Brücke), składający się z żelaznej kratownicy nad nurtem głównym rzeki oraz mostu o konstrukcji łukowej nad terenami zalewowymi na lewym brzegu. W 1919, kiedy Austria przestała być monarchią przyjmując ustrój republikański, chcąc podkreślić, że uważa się za część Rzeszy Niemieckiej (niem. Reich), zmieniono nazwę mostu z Kronprinz-Rudolf-Brücke na Reichsbrücke.

W latach 30. XX wieku zaprojektowany został nad nurtem głównym Dunaju nowy most o konstrukcji wiszącej. Wybudowano go między rokiem 1934 i 1937; przebiegała po nim czteropasmowa jezdnia, dwutorowa linia tramwajowa i dwa chodniki dla pieszych. Po wkroczeniu Rosjan do Wiednia w 1945 przez pewien czas przemianowano go na Brücke der Roten Armee ("Most Armii Czerwonej"); po wyjściu w 1955 z Austrii wojsk okupacyjnych mostowi przywrócono nazwę przedwojenną; w latach 1948-1952 poddano go gruntownemu remontowi.

zwalony most w 1976

Krótko po świcie, przed 5:00 rano w niedzielę 1 sierpnia 1976 Reichsbrücke zawalił się[b]. Ruch był o tej porze doby i tygodnia znikomy: zginęła jedna osoba, zniszczeniu uległa jedna ciężarówka, a kilka statków zostało uszkodzonych[c]. Pośpiesznie wybudowano dwa mosty tymczasowe i rozpisano międzynarodowy konkurs na nowy most. Budowę rozpoczęto w 1978, a ukończono w listopadzie 1980. Nowemu mostowi nadano nazwę Johann-Nestroy-Brücke, ale nie przyjęła się; powszechnie używana jest wciąż stara nazwa – Reichsbrücke. We wrześniu 1982 doprowadzono do mostu linie kolei podziemnej; w 2003 poszerzono drogi rowerowe i chodniki oraz zwiększono liczbę pasów ruchu na jezdni z czterech do sześciu kosztem środkowego pasa rozdzielającego. W 2004 w jeden z filarów uderzył niemiecki statek wycieczkowy, ciężko raniąc kilka osób. Most jednak pozostał nieuszkodzony. W 2005 obchodzono uroczyście 25-lecie istnienia nowego Reichsbrücke. W tym samym czasie na jezdni położono nową nawierzchnię redukującą hałas przejeżdżających pojazdów.

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. Przez most przejeżdża około 50 tysięcy pojazdów na dobę.
  2. Komisja badająca przyczynę katastrofy stwierdziła, że nastąpiła ona na skutek ścięcia zerodowanego betonu jednego z filarów poniżej podpory. W tym miejscu niezbrojony beton – zasłonięty tylko kamienną płytą – był niedostatecznie chroniony przed wpływem warunków zewnętrznych.
  3. Kierowca jednego z autobusów przejeżdżających (bez pasażerów) przez most w czasie katastrofy uratował zarówno siebie, jak i pojazd. Autobus ten po naprawie wrócił do służby i używany był przez przedsiębiorstwo przewozowe aż do roku 1989. Obecnie pojazd ten znajduje się w muzeum miejskich tramwajów w Wiedniu (Straßenbahnmuseum).