Rejestrator

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Rejestrator, rejestrator przemysłowy – urządzenie służące do zapisu (archiwizacji) i prezentacji (wizualizacji) informacji o przebiegu parametrów kontrolowanych procesów technologicznych w czasie (np. temperatura, ciśnienie) oraz ewentualnie warunków, w których te procesy są realizowane (np. temperatura otoczenia, wilgotność, zapylenie).

Ze względu na rodzaj nośnika zapisu wyróżnia się następujące typy rejestratorów:

Już na etapie produkcji rozstrzyga się czy rejestrator będzie przystosowany do pomiaru określonych parametrów (np. temperatura, prąd, napięcie) i w jakim zakresie, czy też będzie wyposażony w wejścia prądowe uniwersalne (0/4…20 mA DC), pozwalające na odbiór sygnałów pomiarowych z czujników różnego typu, w szerokim zakresie wartości.

Rejestratory z drugiej grupy są wyposażane w układy elektroniczne umożliwiające skalowanie sygnałów, mogą mieć wyjścia alarmowe do sygnalizacji stanów przekroczenia wielkości zdefiniowanych jako graniczne oraz interfejsy komunikacyjne (serwer WWW. Ethernet, RS-485 itp.) pozwalające na przesyłanie danych w czasie rzeczywistym do cyfrowych systemów kontroli sterowania, SCADA i DCS[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]