Rejon biełomorski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Rejon biełomorski
Беломорский район
Rejon
ilustracja
Herb Flaga
herb rejonu biełomorskiego Flaga
Państwo

 Rosja

Republika

 Karelia

Siedziba

Biełomorsk

Powierzchnia

13 000 km²

Populacja (2005)
• liczba ludności


23 058

• gęstość

1,8 os./km²

Położenie na mapie
Położenie na mapie
Strona internetowa
Portal Rosja
Podział administracyjny Karelii. Rejon biełomorski oznaczony jest numerem 4.
Czerwony punkt na terenie rejonu pokazuje lokalizację ośrodka administracyjnego
karelska tajga
Skały w Karelii
Krajobraz karelski

Rejon biełomorski (ros. Беломорский район ) – rejon w północno-zachodniej Rosji, wchodzący w skład rosyjskiej Republiki Karelii.

Położenie[edytuj | edytuj kod]

Rejon białomorski leży na wschodzie Karelii, nad Morzem Białym.

Powierzchnia[edytuj | edytuj kod]

Rejon biełomorski ma powierzchnię 13 tys. km². Niemal całość jego obszaru stanowi nadmorska równina, którą pokrywają sosnowo – świerkowe lasy typu tajgowego. Na terenie tym znajdują się ok. 40 jezior i 10 rzek. Znaczną cżęść obszaru rejonu stanowią liczne torfowiska i bagna.

Na terenie rejonu bierze początek droga wodna łącząca Bałtyk z Morzem BiałymKanał Białomorsko-Bałtycki.

Ludność[edytuj | edytuj kod]

Rejon zamieszkany jest przez 23.058 osób, głównie Rosjan, a także przez rdzennych mieszkańców KareliiKarelów (którzy przeważają liczebnie na obszarach wiejskich). Kilkuprocentowy udział w populacji mają też dwie inne napływowe nacje: Ukraińcy i Białorusini.

10.454 osób zamieszkuje na wsiach, stąd ludność miejska stanowi blisko 55% populacji.

W ostatnich latach populacja rejonu, tak jak populacja całej Karelii zmniejsza się w wyniku emigracji ludności do większych miast w Rosji w poszukiwaniu pracy oraz niskiego przyrostu naturalnego. Ponieważ wyjeżdżają głównie ludzie młodzi, średnia wieku mieszkańców rejonu jest wysoka, i wynosi ponad 40 lat dla kobiet i ok. 35 dla mężczyzn, przy czym na wsiach jest ona o ok. 5 lat wyższa niż w ośrodkach miejskich.

Średnia gęstość zaludnienia w rejonie wynosi 1,77 os./km²., przy czym wielkość ta jest znacznie zróżnicowana: w Biełomorsku jest to kilkaset os./km²., zaś na prowincji jedna osoba przypada na kilka km².

Miasto i stolica[edytuj | edytuj kod]

Jedynym miastem na terenie tej jednostki administracyjnej jest skupiający ponad połowę mieszkańców rejonu Biełomorsk, liczące 12.604 mieszkańców (2005 r.). Pełni ono funkcję ośrodka administracyjnego tej jednostki podziału terytorialnego.

Gospodarka[edytuj | edytuj kod]

Gospodarka rejonu, podobnie jak gospodarka całej Karelii po rozpadzie ZSRR pogrążona jest w kryzysie.

Podstawowymi źródłami utrzymania dla mieszkańców rejonu jest pozyskiwanie drewna dla potrzeb przemysłu, chów zwierząt, a także myślistwo i rybołówstwo, zarówno morskie, jak i śródlądowe.

W Biełomorsku głównym źródłem utrzymania ludności jest szeroko rozumiana sfera usług, poza tym w mieście znajduje się niewielki przemysł, głównie celulozowo-papierniczy i drzewny oraz przetwórstwa rybnego. Także w innych większych ośrodkach osadniczych znajduje się drobny przemysł drzewny, a także małe zakłady przemysłu spożywczego, zatrudniające po kilka-kilkanaście osób (jak piekarnie czy masarnie), produkujące na rynek lokalny.

Uprawa roli z powodu trudnych warunków klimatycznych nie odgrywa praktycznie żadnego znaczenia; uprawiane są w niewielkich ilościach, dla zaspokojenia części lokalnych potrzeb jedynie odporne na złe warunki, szybko rosnące warzywa oraz zboża: jęczmień, rzadziej żyto, także w niewielkich ilościach.

W ostatnich latach lokalne władze starają się wykorzystać turystyczne walory rejonu, a także jego archeologiczne zabytki (spośród których najwięcej zainteresowania budzą petroglify) w celu wypromowania tego obszaru jako atrakcyjnego miejsca na turystycznej mapie północno-zachodniej Rosji.

Petroglify[edytuj | edytuj kod]

Na terenie rejonu, w pobliżu Biełomorska odkryto ślady artystycznej działalności dawnych mieszkańców rejonu petroglify. Są to wyryte w skale liczne wizerunki ludzi i zwierząt, sceny polowań itp. W sumie odnalezionych zostało ok. 470 takich obrazów, pochodzących z III – I tys. p.n.e.

Klimat[edytuj | edytuj kod]

Na terenie rejonu panuje klimat umiarkowany chłodny, typu morskiego, z silnymi wpływami kontynentalnymi.

Średnia roczna temperatura powietrza wynosi ok. 3°. Średnia temperatura najchłodniejszego miesiąca – lutego wynosi -9 °C ÷ -10 °C, zaś najcieplejszego – czerwca – ok. +15 °C. Okres bez przymrozków wynosi ok. 110-120 dni.

W rejonie notuje się wysoki poziom opadów, głównie w postaci deszczu, których największe nasilenie ma miejsce w sierpniu.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]