Rejon chanty-mansyjski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
chanty-mansyjski
ros. Ханты-Мансийский район
Rejon
Herb Flaga
Herb Flaga
Państwo  Rosja
Powierzchnia 46 400 km²
Populacja (2010)
• liczba ludności

16 358
Położenie na mapie
Położenie na mapie
Portal Portal Rosja

Rejon chanty-mansyjski (ros. Ханты-Мансийский район) - rejon wchodzący w skład położonego w zachodniej Syberii, na Nizinie Zachodniosyberyjskiej w azjatyckiej części Rosji Chanty-Mansyjskiego Okręgu Autonomicznego - Jugry.

Rejon liczy 17.488 mieszkańców (2005 r.). Populacja ta w całości jest populacją wiejską, gdyż poza miastami wydzielonymi z obszaru rejonu na terenie tym nie ma innych ośrodków miejskich.

Ośrodkiem administracyjnym jest miasto Chanty-Mansyjsk, będące także stolicą całego Chanty-Mansyjskiego OA, liczące 57.300 mieszkańców (2005 r.). Administracyjnie nie wchodzi ono jednak w skład rejonu i jak wszystkie duże miasta Chanty-Mansyjskiego Okręgu Autonomicznego - Jugry ma status miasta wydzielonego Okręgu.

Do 1950 r. ośrodkiem administracyjnym rejonu była istniejąca prawdopodobnie od końca XVI w. osada Samarowo, w związku z czym rejon nosił nazwę Rejonu Samarowskiego, jednak w 1950 r. Samarowo zastało włączone w obręb Chanty-Mansyjska i miasto to stało się stolicą rejonu, co pociągnęło za sobą stosowną zmianę nazwy tej jednostki administracyjnej.

Większość powierzchni Rejonu pokrywa tajga. Duże obszary stanowią bagna. Występują liczne rzeki i bardzo liczne jeziora, z których kilka tysięcy ma powierzchnię przekraczającą 1 ha.

Klimat umiarkowany chłodny, wybitnie kontynentalny.

Ludność stanowią głównie Rosjanie i przedstawiciele innych europejskich narodów, osiedlających się w zachodniej Syberii m.in. Ukraińcy, Białorusini, Tatarzy i Baszkirzy. Na terenie Rejonu żyje pewna liczba rdzennych mieszkańców Chanty-Mansyjskiego OA - ugrofińskich Chantów i Mansów.

Na terenie rejonu występują złoża ropy naftowej i gazu ziemnego.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]