Rejon jantikowski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Rejon jantikowski
Янтиковский район
Тăвай районĕ
Rejon
Herb Flaga
Herb Flaga
Państwo

 Rosja

Republika

 Czuwaszja

Siedziba

Jantikowo

Powierzchnia

524,4 km²

Populacja (1999)
• liczba ludności


19 300

• gęstość

38 os./km²

Położenie na mapie Czuwaszji
Mapa konturowa Czuwaszji, po prawej znajduje się punkt z opisem „Rejon jantikowski”
Położenie na mapie Rosji
Mapa konturowa Rosji, po lewej znajduje się punkt z opisem „Rejon jantikowski”
55°30′00″N 47°50′00″E/55,500000 47,833333
Portal Rosja

Rejon jantikowski (ros. Янтиковский район, czuw. Тăвай районĕ) – rejon w należącej do Rosji nadwołżańskiej republice Czuwaszji.

Położenie i powierzchnia[edytuj | edytuj kod]

Rejon jantikowski leży we wschodniej części republiki i ma powierzchnię 524,4 km². Większość obszaru stanowią obszary rolnicze, zwłaszcza pastwiska. Sporą część terytorium rejonu (21%) porastają lasy. Przez rejon płyną dość liczne, choć niewielkie rzeki

Klimat[edytuj | edytuj kod]

Rejon leży w klimacie umiarkowanym kontynentalnym. Średnia temperatura powietrza w styczniu to –13 °C, a w lipcu – +18,7 °C. Najniższa zanotowana w rejonie jantikowskim temperatura to –42 °C, zaś najwyższa – +37 °C. Rocznie na tym obszarze notuje się 490 mm opadów, które występują głównie w ciepłej połowie roku.

Ludność[edytuj | edytuj kod]

1 stycznia 1999 r. w rejonie jantikowskim żyło ok. 19,3 tys. osób. Całość populacji stanowi ludność wiejska, gdyż na obszarze tej jednostki podziału administracyjnego nie ma miast.

Gęstość zaludnienia w rejonie wynosi 38 os./km².

Zdecydowaną większość ludności (ponad 90%) stanowią Czuwasze. Żyją tu ponadto także m.in. Rosjanie, Tatarzy, Mordwini i Ukraińcy.

Stolica i ośrodki osadnicze[edytuj | edytuj kod]

Ośrodkiem administracyjnym rejonu jest duża wieś Jantikowo, licząca ok. 3,8 tys. mieszkańców (1999 r.). Oprócz niej na terenie rejonu znajduje się 31 innych wsi.

Gospodarka[edytuj | edytuj kod]

Podstawą gospodarki w rejonie jest dobrze rozwinięte wielosektorowe rolnictwo. Jest ono nastawione głównie na hodowlę o kierunku mleczno-mięsnym (bydło domowe i świnie). Ponadto istotne znaczenie ma uprawa ziemniaków, zbóż, warzyw i chmielu.

Przemysł nie ma dla gospodarki rejonu większego znaczenia i pełni rolę służebną względem rolnictwa, przetwarzając płody rolne, zarówno na potrzeby wewnętrznego rynku rejonu, jak i dla pozostałych części kraju. Ponadto istnieją niewielkie inne zakłady przemysłowe, jak np. szwalnie. Cały przemysł rejonu skupiony jest w Jantikowie.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Rejon utworzono 9 stycznia 1935 r.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]