Przejdź do zawartości

Rejon kanaski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Rejon kanaski
Канашский район
Канаш районĕ
Rejon
ilustracja
Herb Flaga
Herb Flaga
Państwo

 Rosja

Republika

 Czuwaszja

Siedziba

Kanasz1)

Powierzchnia

981,4 km²

Populacja (1999)
• liczba ludności


43 700

• gęstość

47 os./km²

Położenie na mapie Czuwaszji
Mapa konturowa Czuwaszji, w centrum znajduje się punkt z opisem „Rejon kanaski”
Położenie na mapie Rosji
Mapa konturowa Rosji, po lewej znajduje się punkt z opisem „Rejon kanaski”
55°30′00″N 47°25′00″E/55,500000 47,416667
Strona internetowa

Rejon kanaski (ros. Канашский район, czuw. Канаш районĕ) – rejon w należącej do Rosji nadwołżańskiej republice Czuwaszji.

Położenie i powierzchnia

[edytuj | edytuj kod]

Rejon kanaski leży w środkowej części republiki i ma powierzchnię 981,4 km². Większość obszaru stanowią obszary wykorzystywane rolniczo, zwłaszcza pastwiska, a także lasy.
Przez rejon płyną dość liczne, choć niewielkie rzeki.

Klimat

[edytuj | edytuj kod]

Rejon leży w klimacie umiarkowanym kontynentalnym. Średnia temperatura powietrza w styczniu to −13 °C, a w lipcu – +18,7 °C. Najniższa zanotowana w rejonie szemurszyńskim temperatura to −42 °C, zaś najwyższa – +37 °C. Rocznie na tym obszarze notuje się do 500 mm opadów, które występują głównie w ciepłej połowie roku.

Ludność

[edytuj | edytuj kod]

1 stycznia 1999 w rejonie kanaskim żyło ok. 43,7 tys. osób. Całość populacji stanowi ludność wiejska, gdyż jedyne miasto w rejonie – jego ośrodek administracyjnyKanasz administracyjnie nie wchodzi w skład tej jednostki podziału administracyjnego i stanowi miasto wydzielone.

Gęstość zaludnienia w rejonie wynosi 47 os./km²

Zdecydowaną większość ludności (około 97%) stanowią Czuwasze. Ponadto żyją tu m.in. Rosjanie, Mordwini Tatarzy i Ukraińcy.

Stolica i ośrodki osadnicze

[edytuj | edytuj kod]

Ośrodkiem administracyjnym rejonu jest miasto Kanasz (49,1 tys. mieszkańców; 2005 r.), które jednak nie wchodzi w skład rejonu. Na terenie rejonu znajduje się 108 wsi.

Gospodarka

[edytuj | edytuj kod]
herb Kanasza – głównego ośrodka przemysłowego w rejonie podkreśla przemysłowy charakter miasta

Rejon kanaski jest obszarem przemysłowo-rolniczym. Obszar ten jest drugim po rejonie czeboksarskim centrum przemysłowym Czuwaszji. Większość przemysłu koncentruje się w Kanaszu, gdzie istnieją zakłady maszynowe, metalurgiczne, kolejowo-remontowe, wytwórnie materiałów polimerowych, a także przedsiębiorstwa z branży spożywczej: cukiernicze, mięsne, wytwórnie napojów itd. Istnieje także przemysł lekki – m.in. szwalnie, i fabryka obuwia (produkująca także buty typu walonki). Poza Kanaszem przemysł istnieje także w większych ośrodkach wiejskich, gdzie znajdują się zwykle drobne zakłady spożywcze, cegielnie, fabryki mebli itp.

Podstawą gospodarki rolnej w rejonie jest dobrze rozwinięte wielosektorowe rolnictwo, nastawione głównie na hodowlę o kierunku mleczno-mięsnym (bydło domowe, owce, świnie oraz drób). Ponadto istotne znaczenie ma uprawa ziemniaków, zbóż, warzyw oraz chmielu.

Historia

[edytuj | edytuj kod]

Rejon utworzono 5 września 1927 r.

Zobacz też

[edytuj | edytuj kod]