Rejon lubański

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
lubański
Rejon
Herb Flaga
Herb Lubania flaga Lubania (obwód miński)
Państwo  Białoruś
Obwód Flag of Minsk Voblast.svg miński
Siedziba Lubań
Powierzchnia 1900 km²
Populacja 
• liczba ludności

43 500
• gęstość 22,8 os./km²
Położenie na mapie
Położenie na mapie
Portal Portal Białoruś

Rejon lubański (biał. Любаньскі раён) – rejon w centralnej Białorusi, w obwodzie mińskim.

Położenie i granice[edytuj | edytuj kod]

Graniczy z mohylewskim rejonem hłuskim, wchodzącymi w skład obwodu mińskiego rejonami: soligorskim, starodoroskim i słuckim, a także znajdującymi się w obwodzie homelskim rejonami: oktiabrskim, petrykowskim i żytkowickim.

Geografia[edytuj | edytuj kod]

Ukształtowanie powierzchni rejonu równinne. Część północna znajduje się w obrębie Równiny Centralnoberezyńskiej, południowa zaś – Polesia Prypeckiego. Wysokość terenu nie przekracza na ogół 150 m n.p.m. Maksymalną wysokość teren osiąga na północ od wioski Juszkawiczy (190 m n.p.m.)

Sieć rzeczna rejonu lubańskiego należy do zlewiska Dniepru. W części centralnej rejonu płynie rzeka Oressa, będąca lewym dopływem Prypeci. Na terytorium rejonu znajduje się jezioro Wieczora. W górnym biegu Oressy stworzono Zbiornik Lubański, w celu osuszania terenów Polesia.

Klimat i roślinność[edytuj | edytuj kod]

Klimat umiarkowanie kontynentalny. Średnia temperatura stycznia wynosi –6,3 °C, lipca – 18,2 °C. Średnia roczna suma opadów – 597 mm. Okres wegetacyjny trwa 194 dni. 33% terytorium rejonu zajmują lasy (świerk, brzoza, olsza czarna i in.). Duże masywy leśne znajdują się zwłaszcza w południowej części rejonu.

Gospodarka i infrastruktura[edytuj | edytuj kod]

W rolnictwie rejonu dominuje hodowla bydła mlecznego i mięsnego, hodowla świń, uprawa ziemniaków. Obecna jest uprawa zbóż i roślin pastewnych, lnu, buraków. Funkcjonują przedsiębiorstwa wytwarzające materiały budowlane, przemysłu leśnego, lekkiego i żywności.

Na terytorium rejonu znajdują się lecznicze błota, pokłady torfu, kredy, gliny, żwiru, soli potasowych. Przez terytorium rejonu wiedzie trasa kolejowa Baranowicze-Osipowicze. Rejon pokryty jest siecią dróg łączących Lubań z Soligorskiem, Słuckiem, Hłuskiem i innymi.