Przejdź do zawartości

Rejon niżniewartowski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Rejon niżniewartowski
Нижневартовский район
Rejon
ilustracja
Herb Flaga
Herb Flaga
Państwo

 Rosja

Okręg autonomiczny

 Chanty-Mansyjski Okręg Autonomiczny – Jugra

Siedziba

Niżniewartowsk

Powierzchnia

118 500 km²

Populacja (2005)
• liczba ludności


34 047

• gęstość

0,3 os./km²

Położenie na mapie Chanty-Mansyjskiego Okręgu Autonomicznego – Jugry
Mapa konturowa Chanty-Mansyjskiego Okręgu Autonomicznego – Jugry, blisko centrum po prawej na dole znajduje się punkt z opisem „Rejon niżniewartowski”
Położenie na mapie Rosji
Mapa konturowa Rosji, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Rejon niżniewartowski”
60°57′N 76°33′E/60,950000 76,550000
Strona internetowa

Rejon Niżniewartowski (ros. Нижневартовский район) – najważniejszy rejon wchodzący w skład położonego w północno-zachodniej Syberii w azjatyckiej części Rosji Chanty-Mansyjskiego Okręgu Autonomicznego – Jugry.

Położenie

[edytuj | edytuj kod]

Rejon Niżniewartowski położony jest we wschodniej części Chanty-Mansyjskiego OA. Od północy rejon graniczy z Jamalsko-Nienieckim Okręgiem Autonomicznym, od wschodu – z Krajem Krasnojarskim, od zachodu – z Rejonem Surguckim Chanty-Mansyjskiego OA, a od południa – z obwodem tomskim.

Obszar ten położony jest w północno-zachodniej Azji, na Nizinie Zachodniosyberyjskiej.

Powierzchnia

[edytuj | edytuj kod]

Rejon Niżniewartowski ma powierzchnię 118,5 tys. km², na którą składają się silnie zabagnienie tereny położone w dorzeczach rzek Wach i Agan – dopływach Obu, oraz w dorzeczu samego Obu.

Na terenie rejonu znajdują się liczne jeziora, spośród których kilka tysięcy posiada powierzchnię przekraczającą 1 ha., zaś wielkość największego przekracza 100 km²

Lasy (o charakterze tajgowym) stanowią ponad 55% powierzchni rejonu.

Główne rzeki

[edytuj | edytuj kod]

Największe jeziora

[edytuj | edytuj kod]

Ośrodek administracyjny

[edytuj | edytuj kod]

Ośrodkiem administracyjnym rejonu jest miasto Niżniewartowsk, liczące 240 067 mieszkańców (2005 r.), tj. ponad siedmiokrotnie więcej niż ludność całego, liczącego ponad 100 tys. km² Rejonu. Miasto to nie wchodzi jednak w skład tej jednostki administracyjnej i stanowi miasto wydzielone.

Klimat

[edytuj | edytuj kod]

Rejon Niżniewartowski leży w strefie klimatów umiarkowanych, wybitnie kontynentalnych. Cechuje go m.in. duża różnica temperatur między latem a zimą. Latem średnia temperatura wynosi ok. 17 °C, zaś zimą –24 °C. Najniższą zarejestrowaną temperaturę –59,3 °C zanotowano w 1973 r.

Ludność

[edytuj | edytuj kod]

Rejon zamieszkuje 34 047 osób (2005 r.), z czego w osadach miejskich mieszka 26 080, zaś na wsiach – 7967 ludzi.

Na terenie rejonu znajdują się 23 miejskie i wiejskie osady (oraz 5 dużych miast, niewchodzących w skład rejonu, stanowiących wyłączone z jego powierzchni, opisane niżej miasta wydzielone).

Ludność miejska stanowi ponad 3/4 populacji.

Ludność rejonu stanowią głównie Rosjanie i przedstawiciele innych narodów europejskich, które zasiedliły obszary Jugry, m.in. Ukraińcy, Białorusini i Tatarzy.

W rejonie zamieszkuje także pewna grupa rdzennej ludności zachodniej Syberii. Jej liczba jest szacowana na nieco ponad 2.000 osób, spośród których ok. 84% stanowią Chantowie, 13% – Nieńcy, a 2% – Mansowie.

Miasta wydzielone

[edytuj | edytuj kod]

Na terytorium rejonu położone jest 5 dużych miast, w których zamieszkuje blisko 400 000 ludzi. Są to: Łangiepas, Megion, Niżniewartowsk, Pokaczi i Radużny. Nie wchodzą one jednak w skład rejony, lecz, tak jak inne duże miasta okręgu – stanowią one miasta wydzielone w składzie Chanty-Mansyjskiego Okręgu Autonomicznego – Jugry.

Gospodarka

[edytuj | edytuj kod]

W Rejonie Niżniewartowskim znajdują się liczne, bardzo bogate złoża ropy naftowej i gazu ziemnego. Rejon ten jest rosyjskim centrum wydobycia tych surowców, dostarcza on 50% całego rosyjskiego wydobycia ropy i niewiele mniejszą część pozyskiwanego w Rosji gazu.

Zobacz też

[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne

[edytuj | edytuj kod]