Rejon ołoniecki

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
ołoniecki
ros. Олонецкий район
Rejon
ilustracja
Herb Flaga
Herb Flaga
Państwo  Rosja
Republika  Karelia
Siedziba Ołoniec
Powierzchnia 3988 km²
Populacja (2005)
• liczba ludności

26 289
• gęstość 6,6 os./km²
Położenie na mapie
Położenie na mapie
Portal Portal Rosja
Podział administracyjny Karelii. Rejon ołoniecki oznaczony numerem 12.
Czerwony punkt na terenie rejonu pokazuje lokalizację ośrodka administracyjnego

Rejon ołoniecki (ros. Олонецкий район ) – rejon w północno-zachodniej Rosji, wchodzący w skład rosyjskiej Republiki Karelii.

Położenie[edytuj | edytuj kod]

Rejon ołoniecki jest najbardziej na południe wysuniętym rejonem Karelii. Obszar ten leży nad jeziorem Ładoga.

Powierzchnia[edytuj | edytuj kod]

Rejon ołoniecki stanowi obszar równinny, o powierzchni niespełna 4 tys. km². Jego większość pokrywa tajga sosnowoświerkowa, z domieszką brzozy i osiki oraz niewielkich ilości grabu i lipy. Na terenie tym znajdują się liczne niewielkie jeziora i rzeczki. Część obszaru rejonu stanowią torfowiska i bagna.

Ludność[edytuj | edytuj kod]

Rejon zamieszkany jest przez 26.289 osób (2005 r.), jako jedyny w większości przez rdzennych mieszkańców KareliiKarelów (stanowią 63% ogółu ludności), a ponadto przez Rosjan. Kilkuprocentowy udział w populacji mają też dwie inne napływowe nacje: Ukraińcy i Białorusini.

W ostatnich latach populacja rejonu, tak jak populacja całej Karelii zmniejsza się w wyniku emigracji ludności do większych miast w Rosji w poszukiwaniu pracy oraz niskiego przyrostu naturalnego. Ponieważ wyjeżdżają głównie ludzie młodzi, średnia wieku mieszkańców rejonu jest wysoka, i wynosi ponad 40 lat dla kobiet i ok. 35 dla mężczyzn, przy czym na wsiach jest ona o ok. 5 lat wyższa niż w ośrodkach miejskich.

Średnia gęstość zaludnienia w rejonie wynosi 6,6 os./km².

16.473 osób zamieszkuje na wsiach, stąd ludność miejska stanowi niespełna 38% populacji.

Miasto i ośrodek administracyjny[edytuj | edytuj kod]

Jedynym miastem na terenie tej jednostki podziału terytorialnego jest ośrodek administracyjny rejonu – Ołoniec, liczący 9.816 mieszkańców (2005 r.), t.j. 38% populacji rejonu.

Gospodarka[edytuj | edytuj kod]

Gospodarka rejonu, podobnie jak gospodarka całej Karelii po rozpadzie ZSRR pogrążona jest w kryzysie.

Podstawowymi źródłami utrzymania dla mieszkańców rejonu jest pozyskiwanie drewna dla potrzeb przemysłu, uprawa ziemi i chów zwierząt, a także myślistwo i rybołówstwo. W Ołońcu znajduje się przemysł drzewny i celulozowo-papierniczy; także w innych większych ośrodkach osadniczych znajduje się drobny przemysł drzewny, a także niewielkie zakłady przemysłu spożywczego, zatrudniające kilka-kilkanaście osób (jak piekarnie czy masarnie), produkujące na rynek lokalny.

Znaczenie rolnictwa w gospodarce rejonu nie jest duże. Uprawiane są głównie ziemniaki i rośliny pastewne, a także w niewielkich ilościach, dla zaspokojenia lokalnych potrzeb – warzywa oraz zboża: jęczmień i żyto, rzadziej owies.

Obok uprawy roli w rejonie istnieje też chów zwierząt. Obejmuje ona zarówno chów bydła i świń, jak i zwierząt futerkowych.

Klimat[edytuj | edytuj kod]

Na terenie rejonu panuje klimat umiarkowany chłodny, przechodni pomiędzy klimatem morskim a kontynentalnym.

Średnia roczna temperatura powietrza wynosi ok. 4°. Średnia temperatura najchłodniejszego miesiąca – lutego wynosi ok. -10 °C, zaś najcieplejszego – czerwca – ok. +17 °C. Okres bez przymrozków wynosi ok. 130 dni.

W rejonie notuje się wysoki poziom opadów, głównie w postaci deszczu, których największe nasilenie ma miejsce w sierpniu.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]