Rejon ołoniecki

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
ołoniecki
ros. Олонецкий район
Rejon
ilustracja
Herb Flaga
Herb Flaga
Państwo  Rosja
Republika  Karelia
Siedziba Ołoniec
Powierzchnia 3988 km²
Populacja (2005)
• liczba ludności

26 289
• gęstość 6,6 os./km²
Położenie na mapie
Położenie na mapie
Portal Rosja
Podział administracyjny Karelii. Rejon ołoniecki oznaczony numerem 12.
Czerwony punkt na terenie rejonu pokazuje lokalizację ośrodka administracyjnego

Rejon ołoniecki (ros. Олонецкий район ) – rejon w północno-zachodniej Rosji, wchodzący w skład rosyjskiej Republiki Karelii.

Położenie[edytuj | edytuj kod]

Rejon ołoniecki jest najbardziej na południe wysuniętym rejonem Karelii. Obszar ten leży nad jeziorem Ładoga.

Powierzchnia[edytuj | edytuj kod]

Rejon ołoniecki stanowi obszar równinny, o powierzchni niespełna 4 tys. km². Jego większość pokrywa tajga sosnowoświerkowa, z domieszką brzozy i osiki oraz niewielkich ilości grabu i lipy. Na terenie tym znajdują się liczne niewielkie jeziora i rzeczki. Część obszaru rejonu stanowią torfowiska i bagna.

Ludność[edytuj | edytuj kod]

Rejon zamieszkany jest przez 26.289 osób (2005 r.), jako jedyny w większości przez rdzennych mieszkańców KareliiKarelów (stanowią 63% ogółu ludności), a ponadto przez Rosjan. Kilkuprocentowy udział w populacji mają też dwie inne napływowe nacje: Ukraińcy i Białorusini.

W ostatnich latach populacja rejonu, tak jak populacja całej Karelii zmniejsza się w wyniku emigracji ludności do większych miast w Rosji w poszukiwaniu pracy oraz niskiego przyrostu naturalnego. Ponieważ wyjeżdżają głównie ludzie młodzi, średnia wieku mieszkańców rejonu jest wysoka, i wynosi ponad 40 lat dla kobiet i ok. 35 dla mężczyzn, przy czym na wsiach jest ona o ok. 5 lat wyższa niż w ośrodkach miejskich.

Średnia gęstość zaludnienia w rejonie wynosi 6,6 os./km².

16.473 osób zamieszkuje na wsiach, stąd ludność miejska stanowi niespełna 38% populacji.

Miasto i ośrodek administracyjny[edytuj | edytuj kod]

Jedynym miastem na terenie tej jednostki podziału terytorialnego jest ośrodek administracyjny rejonu – Ołoniec, liczący 9.816 mieszkańców (2005 r.), t.j. 38% populacji rejonu.

Gospodarka[edytuj | edytuj kod]

Gospodarka rejonu, podobnie jak gospodarka całej Karelii po rozpadzie ZSRR pogrążona jest w kryzysie.

Podstawowymi źródłami utrzymania dla mieszkańców rejonu jest pozyskiwanie drewna dla potrzeb przemysłu, uprawa ziemi i chów zwierząt, a także myślistwo i rybołówstwo. W Ołońcu znajduje się przemysł drzewny i celulozowo-papierniczy; także w innych większych ośrodkach osadniczych znajduje się drobny przemysł drzewny, a także niewielkie zakłady przemysłu spożywczego, zatrudniające kilka-kilkanaście osób (jak piekarnie czy masarnie), produkujące na rynek lokalny.

Znaczenie rolnictwa w gospodarce rejonu nie jest duże. Uprawiane są głównie ziemniaki i rośliny pastewne, a także w niewielkich ilościach, dla zaspokojenia lokalnych potrzeb – warzywa oraz zboża: jęczmień i żyto, rzadziej owies.

Obok uprawy roli w rejonie istnieje też chów zwierząt. Obejmuje ona zarówno chów bydła i świń, jak i zwierząt futerkowych.

Klimat[edytuj | edytuj kod]

Na terenie rejonu panuje klimat umiarkowany chłodny, przechodni pomiędzy klimatem morskim a kontynentalnym.

Średnia roczna temperatura powietrza wynosi ok. 4°. Średnia temperatura najchłodniejszego miesiąca – lutego wynosi ok. -10 °C, zaś najcieplejszego – czerwca – ok. +17 °C. Okres bez przymrozków wynosi ok. 130 dni.

W rejonie notuje się wysoki poziom opadów, głównie w postaci deszczu, których największe nasilenie ma miejsce w sierpniu.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]