Rejon październikowy Mińska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Herb Mińska Rejon październikowy
Кастрычніцкі раён
rejon Mińska
Ilustracja
Plac Przydworcowy w październikowym rejonie Mińska
Herb
Herb
Państwo  Białoruś
Miasto Mińsk
Powierzchnia 19,27 km²
Populacja (2009)
• liczba ludności

155 061
• gęstość 8046,8 os./km²
Położenie na mapie Mińska
Położenie na mapie
53°51′N 27°32′E/53,850000 27,533333
Strona internetowa
Portal Portal Białoruś

Rejon październikowy (biał. Кастрычніцкі раён) – administracyjny rejon Mińska, stolicy Białorusi, położony w południowej części miasta pomiędzy liniami kolejowymi MińskBrześć i MińskHomel. W jego skład wchodzi węzeł przemysłowy "Koladzicze" i osiedle Sokół. Powierzchnia 19,27 km2, 156 tys. mieszkańców.

Historia[edytuj | edytuj kod]

W sierpniu 1921 r. Centralne biuro Komunistycznej Partii (bolszewików) Białorusi postanowiło podzielić miasto na trzy rejony działalności partii: aleksandrowski, lachowski i centralny. W 1938 r. utworzono rejony administracyjne Mińska: stalinowski, woroszyłowski i kaganowicki (na miejsce aleksandrowskiego). W 1957 r. rejon kaganowicki został przemianowany na październikowy i nazwa ta obowiązuje do dziś.

Gospodarka[edytuj | edytuj kod]

Rejon specjalizuje się w transporcie. Na jego terenie mieszczą się przedsiębiorstwa mińskiego oddziału Białoruskiej Kolei, dworzec kolejowy, Wydział Lotnictwa Ministerstwa Transportu i Komunikacji Białorusi, jego pododdziały i przedsiębiorstwa (w tym Port lotniczy Mińsk-1), a także koncern motoryzacyjny "Biełmagistralautatrans" i kombinaty samochodowe Nr 5 i 6.

Wśród przedsiębiorstw przemysłowych, na terenie rejonu działają m.in. Spółka Naukowo–Wytwórcza "Intehrał", fabryka "Kryjon", Miński kombinat mięsny, AAT "Kieramin", Mińska Fabryka Druku Barwnego.

Kultura[edytuj | edytuj kod]

Na terenie rejonu znajduje się Akademia Zarządzania przy Prezydencie Republiki Białorusi, Białoruski Uniwersytet Kultury, Uczelnia Medyczna Nr 2, Akademia Sztuk Pięknych, 5 PTU, 17 szkół.

Instytucje ochrony zdrowia to m.in. szpital pogotowia ratunkowego, 3. szpital dziecięcy, szpital drogowy, miejski szpital ginekologiczny.

Działają 3 stadiony sportowe: "Łakamatyu", "Uzlot", "Arbita", a także ponad 300 innych obiektów sportowych.