Rejon październikowy Mińska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Herb Mińska Rejon październikowy
Кастрычніцкі раён
rejon Mińska
Herb
Herb rejonu październikowego
Minsk.JPG
Plac Przydworcowy w październikowym rejonie Mińska
Miasto Mińsk
Status rejon
Powierzchnia 19,27 km²
Ludność (2009)
 • liczba ludności
 • gęstość

155 061
8046,8 os./km²
Położenie na planie Mińska
Położenie na planie Mińska
Położenie na mapie Mińska
Mapa lokalizacyjna Mińska
Rejon październikowyКастрычніцкі раён
Rejon październikowy
Кастрычніцкі раён
Położenie na mapie Białorusi
Mapa lokalizacyjna Białorusi
Rejon październikowyКастрычніцкі раён
Rejon październikowy
Кастрычніцкі раён
Ziemia 53°51′N 27°32′E/53,850000 27,533333
Strona internetowa

Rejon październikowy (biał. Кастрычніцкі раён) – administracyjny rejon Mińska, stolicy Białorusi, położony w południowej części miasta pomiędzy liniami kolejowymi MińskBrześć i MińskHomel. W jego skład wchodzi węzeł przemysłowy "Koladzicze" i osiedle Sokół. Powierzchnia 19,27 km2, 156 tys. mieszkańców.

Historia[edytuj | edytuj kod]

W sierpniu 1921 r. Centralne biuro Komunistycznej Partii (bolszewików) Białorusi postanowiło podzielić miasto na trzy rejony działalności partii: aleksandrowski, lachowski i centralny. W 1938 r. utworzono rejony administracyjne Mińska: stalinowski, woroszyłowski i kaganowicki (na miejsce aleksandrowskiego). W 1957 r. rejon kaganowicki został przemianowany na październikowy i nazwa ta obowiązuje do dziś.

Gospodarka[edytuj | edytuj kod]

Rejon specjalizuje się w transporcie. Na jego terenie mieszczą się przedsiębiorstwa mińskiego oddziału Białoruskiej Kolei, dworzec kolejowy, Wydział Lotnictwa Ministerstwa Transportu i Komunikacji Białorusi, jego pododdziały i przedsiębiorstwa (w tym Port lotniczy Mińsk-1), a także koncern motoryzacyjny "Biełmagistralautatrans" i kombinaty samochodowe Nr 5 i 6.

Wśród przedsiębiorstw przemysłowych, na terenie rejonu działają m.in. Spółka Naukowo–Wytwórcza "Intehrał", fabryka "Kryjon", Miński kombinat mięsny, AAT "Kieramin", Mińska Fabryka Druku Barwnego.

Kultura[edytuj | edytuj kod]

Na terenie rejonu znajduje się Akademia Zarządzania przy Prezydencie Republiki Białorusi, Białoruski Uniwersytet Kultury, Uczelnia Medyczna Nr 2, Akademia Sztuk Pięknych, 5 PTU, 17 szkół.

Instytucje ochrony zdrowia to m.in. szpital pogotowia ratunkowego, 3. szpital dziecięcy, szpital drogowy, miejski szpital ginekologiczny.

Działają 3 stadiony sportowe: "Łakamatyu", "Uzlot", "Arbita", a także ponad 300 innych obiektów sportowych.