Rejon szemurszyński

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
szemurszyński
ros. Шемуршинский район
czuwas. Шăмăршă районĕ
Rejon
ilustracja
Flaga
Flaga
Państwo  Rosja
Republika  Czuwaszja
Siedziba Szemursza
Powierzchnia 799,1 km²
Populacja (1999)
• liczba ludności

17 200
• gęstość 23 os./km²
Położenie na mapie Czuwaszji
Mapa konturowa Czuwaszji, na dole nieco na prawo znajduje się punkt z opisem „szemurszyński”
Położenie na mapie Rosji
Mapa konturowa Rosji, po lewej znajduje się punkt z opisem „szemurszyński”
54°55′00″N 47°30′00″E/54,916667 47,500000
Portal Rosja

Rejon szemurszyński (ros. Шемуршинский район czuwas. Шăмăршă районĕ) – rejon w należącej do Rosji nadwołżańskiej republice Czuwaszji.

Położenie i powierzchnia[edytuj | edytuj kod]

Rejon szemurszyński leży we południowej części republiki i ma powierzchnię 799,1 km². Większość obszaru (56%) stanowią lasy. Sporą część terytorium rejonu stanowią obszary wykorzystywane rolniczo, zwłaszcza pastwiska. Przez rejon płyną dość liczne, choć niewielkie rzeki. Znajduje się tu Park Narodowy „Czawasz Warmanie”[1].

Klimat[edytuj | edytuj kod]

Rejon leży w klimacie umiarkowanym kontynentalnym. Średnia temperatura powietrza w styczniu to -13,2°C, a w lipcu – +19 °C. Najniższa zanotowana w rejonie szemurszyńskim temperatura to -45°C, zaś najwyższa – +38°C. Rocznie na tym obszarze notuje się 479 mm opadów, które występują głównie w ciepłej połowie roku.

Ludność[edytuj | edytuj kod]

1 stycznia 1999 r.) w rejonie szemurszyńskim żyło ok. 17,2 tys. osób. Całość populacji stanowi ludność wiejska, gdyż na obszarze tej jednostki podziału administracyjnego nie ma miast.

Gęstość zaludnienia w rejonie wynosi 23 os./km²

Zdecydowaną większość ludności (około 78%) stanowią Czuwasze. 11% populacji to Tatarzy, zaś resztę stanowią m.in. Rosjanie, Mordwini i Ukraińcy.

Stolica i ośrodki osadnicze[edytuj | edytuj kod]

Ośrodkiem administracyjnym rejonu jest wieś Szemursza. Oprócz niej na terenie rejonu znajduje się 32 inne wsie.

Gospodarka[edytuj | edytuj kod]

Podstawą gospodarki w rejonie jest dobrze rozwinięte wielosektorowe rolnictwo. Jest ono nastawione głównie na hodowlę o kierunku mleczno-mięsnym (bydło, owce, świnie oraz drób). Ponadto istotne znaczenie ma uprawa ziemniaków, zbóż, warzyw oraz roślin paszowych. Istnieje dość dobrze rozwinięte pszczelarstwo.

Przemysł jest rozwinięty słabo i nie ma dla gospodarki rejonu większego znaczenia, pełniąc rolę służebną względem rolnictwa. Drobny przemysł spożywczy przetwarza płody rolne, zarówno na potrzeby wewnętrznego rynku rejonu, jak i dla pozostałych części kraju. Ponadto istnieją niewielkie inne zakłady przemysłowe, zwłaszcza związane z ekspoloatacją lasów oraz inne drobne przedsiębiorstwa, jak np. cegielnie. Większość przemysłu w rejonie skupiona jest w Szemurszy.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Rejon utworzono 5 września 1927 r.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]