Rekolekcje

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Dom Rekolekcyjny Archidiecezji Katowickiej w Wodzisławiu Śląskim, w którym odbywają się rekolekcje dłuższe

Rekolekcje (łac. recolligerezbierać na nowo, powtórnie) – w katolicyzmie kilkudniowy okres poświęcony odnowie duchowej poprzez modlitwę, konferencje oraz spowiedź.

Rekolekcje parafialne[edytuj | edytuj kod]

Typowe rekolekcje parafialne w Kościele katolickim odbywają się zazwyczaj w adwencie i wielkim poście i trwają zwykle cztery dni, wliczając niedzielę. Rozpoczynają się niedzielną mszą ze specjalnym rekolekcyjnym kazaniem odprawianym przez przyjezdnego księdza. Pod koniec rekolekcji zazwyczaj jest okazja do spowiedzi.

Rekolekcje dłuższe[edytuj | edytuj kod]

Rekolekcje dłuższe (wyjazdowe, zamknięte) odbywają się zwykle w ośrodkach rekolekcyjnych czy klasztorach. W zależności od duchowości, mogą zakładać częściowe lub całkowite milczenie przez cały okres ich trwania. Mogą być organizowane dla ludzi w pewnym przedziale wiekowym, np. tylko dla młodzieży lub tylko dla dorosłych. Ich plan obejmuje codzienną mszę, nauki księdza oraz czas na osobistą modlitwę i spowiedź. Takie rekolekcje trwają zwykle od 3 do 7 dni.

Istnieją też rekolekcje jeszcze dłuższe, np. rekolekcje dla młodych jezuitów mogą trwać miesiąc[1], a jezuickie rekolekcje dla młodzieży trwają 10 dni.

Rekolekcje a nowe media[edytuj | edytuj kod]

W XXI wieku powstały nowe możliwości pomocy wierzącym nad refleksją nad własnym życiem w kontekście ich wiary. Są to:

Kościół o rekolekcjach[edytuj | edytuj kod]

O rekolekcjach napisał m.in. Pius XI w encyklice Mens nostra z 20 grudnia 1929[7].

O znaczeniu rekolekcji w atmosferze głębokiego wyciszenia przypomniał Benedykt XVI, mówiąc: "W naszej epoce coraz silniejszy jest wpływ sekularyzmu, a z drugiej strony powszechnie odczuwa się potrzebę spotkania z Bogiem. Oby więc nie zabrakło dziś możliwości dawania miejsca intensywnemu słuchaniu Słowa w ciszy i modlitwie. Bardzo odpowiednimi miejscami dla takiego doświadczenia duchowego są zwłaszcza domy rekolekcyjne. W tym celu trzeba je wspierać materialnie i zapewniać im odpowiedni personel".[8]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Zarchiwizowana kopia. [dostęp 2012-12-31]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-03-15)].
  2. rekolekcje radiowe | RadioWarszawa, radiowarszawa.com.pl [dostęp 2017-11-26] [zarchiwizowane z adresu 2016-04-03] (pol.).
  3. Wyborcza.pl, krakow.wyborcza.pl [dostęp 2017-11-26].
  4. Internetowy Dom Rekolekcyjny, e-dr.jezuici.pl [dostęp 2017-11-26] (pol.).
  5. Captcha, e-rekolekcje.pl [dostęp 2018-06-25] (ang.).
  6. Brzytwą po schematach - Prawdopodobnie pierwsze rekolekcje na fb - Accueil | Facebook, www.facebook.com [dostęp 2017-12-03] (fr.).
  7. Encyklika "Mens nostra " Piusa XI, o rekolekcjach. vatican.va. [zarchiwizowane z tego adresu (2001-12-23)]. - po angielsku
  8. Radio Watykańskie, 9.02.2008