Rekowski X

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Herb Rekowski X

Rekowski X (Gynz-Rekowski, Gynz odmienny)kaszubski herb szlachecki, odmiana herbu Gynz.

Opis herbu[edytuj | edytuj kod]

Opis z wykorzystaniem zasad blazonowania, zaproponowanych przez Alfreda Znamierowskiego[1]:

W polu błękitnym z podstawą srebrną miecz srebrny, na prawo od miecza półksiężyc srebrny z twarzą w lewo, na lewo od miecza dwie gwiazdy srebrne w słup, w podstawie rak czerwony w prawo. Klejnot: nad hełmem w koronie pięć piór pawich. Labry błękitne, podbite srebrem.

Najwcześniejsze wzmianki[edytuj | edytuj kod]

Herb znany z prac badacza dziejów rodu, Wilhelma von Rekowskiego (Mitteilungen des Familienverbandes derer v. Rekowski (v. Rekowsky)).

Rodzina Rekowskich[edytuj | edytuj kod]

Rekowski to jedno z najbardziej znanych nazwisk kaszubskich. Pochodzi od wsi Rekowo. Wieś ta była od początku własnością odrębnych rodzin, które przyjmowały następnie wspólne nazwisko odmiejscowe. Wedle dokumentu z 1638, powołującego się na przywilej z 1528, w Rekowie siedziały rody: Wotoch, Stip, Dorzik, Mrozik oraz Fritz (Fritze, Friz). W XVIII-XIX wieku dzielili się na linie: Wantochów (Wotochów), Stypów, Wryczów (Wrycza) i Gynzów (Günz). Herb Rekowski X to jeden z czterech herbów skojarzonych z Rekowskimi-Gynzami, należał do drugiej linii rodziny, wywodzącej się od jednego z synów założyciela rodu.

Rodzina Rekowskich-Gynzów[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: Rekowski IX.

Herbowni[edytuj | edytuj kod]

Rekowski (Reckowski, Reckowsky, Rekoskie, Rekowsky) z przydomkiem Gynz (Ginz, Güntz, Günz).

Zarówno Rekowscy bez przydomka jak i z przydomkami, notowani byli z szeregiem innych herbów. Pełna lista w haśle Rekowski.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Alfred Znamierowski, Paweł Dudziński: Wielka księga heraldyki. Warszawa: Świat Książki, 2008, s. 104–108. ISBN 978-83-247-0100-1.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Przemysław Pragert: Herbarz szlachty kaszubskiej T.3. Gdańsk: Wydawn. BiT, 2009, s. 134-135, 265. ISBN 978-83-927383-6-7.