Religia państwowa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Religia państwowareligia wspierana ideowo lub w systemie prawnym, jako jedyna, przez państwo.

Jej struktury wyznaniowe są najczęściej bądź bezpośrednio finansowane przez państwo bądź posiadają przywileje względem innych wyznań. W systemach monarchicznych jest to z reguły religia wyznawana przez panującego władcę. Nierzadko obowiązują regulacje zakazujące osobom innych wyznań zajmowania określonych stanowisk, sprawowania przez duchownych pewnych funkcji administracyjnych, uprzywilejowania nauki religii państwowej w szkołach.

W Unii Europejskiej religiami państwowymi są np. prawosławie w Grecji, anglikanizm w Anglii, prezbiterianizm w Szkocji, luteranizm w Danii. W tych krajach zakazana jest jednak dyskryminacja osób należących do mniejszości wyznaniowych. W 2000 Szwecja zrezygnowała z luteranizmu jako religii państwowej - od tej pory osoby rodzące się w Szwecji nie są już domyślnie członkami kościoła, którego głową jest król Szwecji.

Religie państwowe na świecie[edytuj]

Religie państwowe na świecie.

     Buddyzm

     Islam

     Szyizm

     Sunnizm

     Prawosławie

     Protestantyzm i Anglikanizm

     Katolicyzm

Państwa żydowskie[edytuj]

Państwa chrześcijańskie[edytuj]

Katolicyzm

Prawosławie

Protestantyzm

Anglikanizm

W niektórych z wymienionych państw (np. w Argentynie, Finlandii) wspomniane wyznania nie mają oficjalnego statusu religii państwowej, ale utrzymują specjalne stosunki z państwem, które zatwierdza np. nominacje biskupie.

Państwa islamskie[edytuj]

Sunnizm

Szyizm

Państwa buddyjskie[edytuj]

Zobacz też[edytuj]