Reliktowiec górski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Reliktowiec górski
Moho nobilis[1]
(Merrem, 1786)
Reliktowiec górski
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ strunowce
Podtyp kręgowce
Gromada ptaki
Podgromada Neornithes
Nadrząd neognatyczne
Rząd wróblowe
Podrząd śpiewające
Rodzina reliktowce
Rodzaj Moho
Gatunek reliktowiec górski
Synonimy
  • Gracula nobilis Merrem, 1786[2]
Kategoria zagrożenia (CKGZ)[3]
Status iucn3.1 EX pl.svg

Reliktowiec górski (Moho nobilis) w jęz. hawajskim Hawaiʻi ʻŌʻō lub ʻŌʻō – gatunek wymarłego ptaka z rodziny reliktowców (Mohoidae)[4], wcześniej zaliczany do miodojadów (Meliphagidae)[1][3]. Występował endemicznie na Hawajach (Stany Zjednoczone).

Gatunek znany tylko z największej wyspy archipelagu – Hawaiʻi, jednak mógł występować także na sąsiednich wyspach.

Dorosły osobnik mierzył ok. 32 cm. Długość skrzydeł wynosiła ok. 110-115 mm. Ogon mierzył ok. 19 cm. Upierzenie błyszczące, czarne z brązowym cieniowaniem na brzuchu. Charakterystyczne żółte pióra na skrzydłach oraz na spodniej stronie skrzydeł, niewidoczne, kiedy skrzydło jest zamknięte.

Zamieszkiwał gęsty las wyspowy. Żywił się nektarem roślin z rodziny lobeliowatych, głównie z gatunku Metrosideros polymorpha.

Gatunek po raz pierwszy opisany w 1786 r. przez niemieckiego naturalistę Blasiusa Merrema na podstawie okazu przekazanego do Muzeum Uniwersyteckiego w Getyndze (Niemcy) przez króla Wielkiej Brytanii, Jerzego III. Jeden okaz został nabyty w 1819 r. przez Lorda Stanleya na aukcji Williama Bullocka i znajduje się obecnie w Muzeum w Liverpoolu. Kolejne dwa okazy (oznaczone: RMNH 110.044 i RMNH 110.045) znajdują się w Narodowym Muzeum Historii Naturalnej "Naturalis" w Lejdzie (Holandia). Co najmniej jeden okaz trefił także do Muzeum Leverianum (kolekcja Sir Ashtona Levera).

Reliktowiec górski był obiektem częstych polowań. Jego efektowne upierzenie używane było do robienia królewskich szat i peleryn. Ostatni raz zebrany (lub schwytany) w 1898 r., ostatni raz słyszany w 1934 r. na stokach wulkanu Mauna Loa. Gatunek wymarł przypuszczalnie wskutek polowania dla cennych piór, utraty środowiska naturalnego i chorób przywleczonych na wyspę przez inwazyjne gatunki obce.

Lokalna nazwa wulkanu Puʻu ʻŌʻō (na wyspie Hawaiʻi) jest często tłumaczona jako "Wzgórze ptaka ʻŌʻō", które nawiązuje do Moho nobilis.

Przypisy

  1. 1,0 1,1 Moho nobilis, w: Integrated Taxonomic Information System (ang.).
  2. Reliktowiec górski (Moho nobilis) (Merrem, 1786). Avibase. [dostęp 2 sierpnia 2012].
  3. 3,0 3,1 Moho nobilis. Czerwona Księga Gatunków Zagrożonych (IUCN Red List of Threatened Species) (ang.).
  4. Gill, F., Wright, M. & Donsker, D.: Family Mohoidae (ang.). IOC World Bird Names (wersja 3.1), 2012. [dostęp 2 sierpnia 2012].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  1. Stresemann, E., (1950): Birds collected during Capt. James Cook's last expedition (1776-1780). The Auk, 67(1): 66-88. pełny tekst w formacie PDF (ang.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]