Relikwiarz świętej Jadwigi królowej

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Relikwiarz świętej Jadwigi królowej
Ilustracja
Autor Tadeusz Rybski
Technika srebro i złoto repusowane
Wysokość 192 x 205 x 85-12 mm
Miejsce
przechowywania
Ośrodek Dokumentacji i Studium Pontyfikatu Jana Pawła II w Rzymie

Relikwiarz świętej Jadwigi królowejrelikwiarz królowej Jadwigi podarowany Janowi Pawłowi II przez postulatora jej procesu beatyfikacyjnego, ks. infułata Michała Jagosza. Obecnie przechowywany w zbiorach muzealnych Ośrodka Dokumentacji i Studium Pontyfikatu Jana Pawła II w Rzymie.

Opis[edytuj | edytuj kod]

Jan Paweł II należał do wielkich czcicieli i krzewicieli kultu Jadwigi. Jeszcze jako kardynał i biskup Krakowa zabiegał, aby jak najszybciej królowa została wyniesiona na ołtarze. W 1974 wydał tzw. sentencję, orzekającą ciągłość kultu Jadwigi. Natomiast jako papież, podczas I pielgrzymki do Polski, celebrował 6 czerwca 1979 w katedrze na Wawelu mszę posługując się formularzem mszalnym o bł. Jadwidze. Królowa została kanonizowana 8 czerwca 1997 przez Jana Pawła II.

Relikwiarz świętej Jadwigi królowej wykonany jest w formie spłaszczonego graniastosłupa, o bokach trapezu, z blachy srebrnej i złoconej, techniką repusowania. Jego wymiary: 192 x 205 x 85-12 mm.

Na głównej, prostokątnej powierzchni bryły, jest przedstawiony orzeł polski (z sarkofagu królowej Jadwigi), wykonany w oksydowanej, srebrnej blasze. Na jego piersi znajduje się okrągły pojemnik, o złoconych ściankach, pokryty szkłem, a w nim relikwie. Płaszczyzna z orłem jest ujęta w obramowanie, ozdobione ornamentem lilijek andegaweńskich.

Na górnej części obramienia znajduje się napis: „HEDVIGIS REGINA POLONIAE”. Na rewersie bryły relikwiarza umieszczono odręczny napis: „TKANINA Z PŁASZCZA BŁOGOSŁAWIONEJ JADWIGI KRÓLOWEJ POLSKIEJ WYJĘTY Z JEJ GROBU W KATEDRZE WAWELSKIEJ”.

Na bokach ozdobionych ornamentem roślinnym znajdują się tarcze herbowe, na jednym: herb królowej Jadwigi, na drugim: herb papieża Jana Pawła II. Całość jest osadzona na pięciu niskich nóżkach koralowych.

Relikwiarz wykonał Tadeusz Rybski z Krakowa.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • H. Kupiszewska, Błogosławiona Jadwiga królowa w zbiorach Ośrodka Dokumentacji Pontyfikatu Jana Pawła II w Rzymie w: „Kronika Rzymska” rok XIV, nr 109, 1996, s. 27-36.