Remake

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Remake (wym. 'riːmɛɪk, ang. wytwarzać coś ponownie) – termin odnoszący się do filmów, w mniejszym stopniu także do gier komputerowych, które zostały nakręcone bądź stworzone na nowo, z różnym stopniem zmian. Remakiem nie jest zazwyczaj nazywana ponowna adaptacja tego samego materiału źródłowego np. sztuki, książki, opowiadania, a jedynie film nakręcony ponownie, na podstawie tego samego, bądź do pewnego stopnia zmienionego scenariusza.

Filmy[edytuj | edytuj kod]

Przykładem remake’u całkowitego może być Psychol Gusa van Santa (remake Psychozy Hitchcocka[1]), który od oryginału różni się niemal wyłącznie drobnymi szczegółami, aktorami i faktem, że jest to film kolorowy. Także Omen z 2006 roku, będący remakiem filmu z 1976, jest oparty niemal na identycznym scenariuszu – wyjąwszy parę dodanych scen[2].

Z drugiej strony, wiele filmów określonych jako remaki ma wiele istotnych zmian – przykładem mogą być np. film Sprawa Thomasa Crowna z 1968 roku, gdzie częścią fabuły jest napad na bank, a w remake’u z 1999 kradzież dzieł sztuki. Podobnie było w przypadku Człowieka z blizną – w oryginale z 1932 chodliwym towarem był alkohol (akcja filmu rozgrywa się w czasach amerykańskiej prohibicji), a w wersji z roku 1983 zamieniono go na kokainę[3].

Zmiany fabularne są często tak istotne, że historia przedstawiona w remake’u tylko nieznacznie przypomina tę z pierwowzoru. W zmienionej konwencji zrealizowano np. Teksańską masakrę piłą mechaniczną Marcusa Nispela z 2003 roku[4].

Nie wszystkie remaki mają ten sam tytuł co wcześniejsza wersja, np. Nigdy nie mów nigdy (1983) jest remakiem Operacji Piorun z 1965 roku[5] (co ciekawe, w obu zagrał Sean Connery), a Idź, nie biegnij (1966) z Carym GrantemWesołego sublokatora, komedii z czasu II wojny światowej.

W 2010 roku został nakręcony remake filmu Och, Karol z 1985 roku pod nazwą Och, Karol 2.

Gry komputerowe[edytuj | edytuj kod]

Remake gry to ponowne wydanie istniejącej gry wideo[6]. Zazwyczaj remake zachowuje tytuł, rozgrywkę i fabułę pierwotnej gry, a poprawie ulegają elementy techniczne takie jak grafika, dźwięk i interfejs użytkownika. Przykłady takich remaków to np. gry Tomb Raider: Anniversary (pierwotnie Tomb Raider (1996)), Pokémon FireRed (pierwotnie – Pokémon Red), czy Counter-Strike: Source (remake Counter-Strike’a o całkowicie zmienionym silniku graficznym), oraz Halo: Combat Evolved Anniversary (remake Halo: Combat Evolved).

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]