Rembrandthuis

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Rembrandthuis, Jodenbreestraat, Amsterdam

Rembrandthuis ("Dom Rembrandta") jest domem przy Jodenbreestraat, w centrum Amsterdamu, gdzie mieszkał i malował holenderski malarz Rembrandt van Rijn w latach od 1639 do 1658 roku, dopóki nie zbankrutował i sprzedał.

Budynek został zbudowany w 1606, w roku 1627 został znacznie przebudowany, a rekonstrukcji prawdopodobnie dokonał Jacob van Campen. W latach 1658 do 1911 kamienica zamieszkiwana była przez kilkanaście różnych rodzin. W roku 1906 dom był w rozsypującym się stanie. W tej sytuacji podjęto akcję dla jego ratowania i 28 marca 1907 miasto Amsterdam wykupiło Het Rembrandthuis. Odrestaurowano go w latach 1907-1911. W 1911 zamieniony został w muzeum.

Muzeum domu Rembrandta ((Museum het Rembrandthuis)) przechowuje obrazy Rembrandta, zawiera dużą kolekcję jego rysunków i miedziorytów, ale nie tylko, bo również obrazy holenderskiego malarza Jozef Israëlsa. Wnętrza, w których Rembrandt mieszkał i pracował, zostały odtworzone między innymi na podstawie niektórych obrazów malarza lub jego uczniów.

Niektóre z pozostałości po Rembrandcie

Linki zewnętrzne[edytuj]