Przejdź do zawartości

Remetalkes III

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Remetalkes III
ilustracja
król Tracji
(z Polemonem i Kotysem IX do 38 n.e.)
Okres

od 19 n.e.
do 46 n.e.

Dane biograficzne
Dynastia

sapejska

Data śmierci

46 n.e.

Ojciec

Kotys VIII

Matka

Antonia Tryfena

Dzieci

brak

Remetalkes III lub Roimetalkes III (gr.: Ροιμητάλκης, Roimētálkēs) (zm. 46 n.e.) – król Tracji z młodszymi braćmi Polemonem i Kotysem IX w latach 19-38, potem samodzielnie od 38 do swej śmierci. Syn Kotysa VIII, króla Tracji.

Rodzina

[edytuj | edytuj kod]

Remetalkes II należał do dynastii sapejskiej. Rodzicami byli Gajusz Juliusz Kotys VIII, król Tracji i Antonia Tryfena, córka Marka Antoniusza Polemona I Eusebesa Sotera, króla Małej Armenii, Pontu i Bosporu oraz Pytodoris Filometor, wnuczki po kądzieli Marka Antoniusza, rzymskiego triumwira. Dzięki babce był spowinowacony z dynastią julijsko-klaudyjską. Pytodoris była bowiem córką Pytodorosa z Tralles i Antonii, siostry przyrodniej Antonii Młodszej, babki Kaliguli, cesarza rzymskiego.

Odziedziczył nazwisko rodowe Gajusz Juliusz po ojcu i dziadku Remetalkesie I, który otrzymał obywatelstwo rzymskie. Po śmierci ojca zamieszkał z matką i rodzeństwem w Rzymie. Kształcił się tam razem z Kaligulą, przyszłym cesarzem rzymskim. Remetalkes przebywał na dworze kuzynki Antonii Młodszej, która była bardzo wpływową kobietą w Rzymie. Nadzorowała krąg książąt i księżnych oraz brała udział w politycznym zachowywaniu granic cesarstwa rzymskiego i spraw państw zależnych.

Rządy w Tracji

[edytuj | edytuj kod]

W 19 r. Tyberiusz, cesarz rzymski, przywrócił królestwo dzieciom Kotysa VIII, tragicznie zmarłego króla Tracji. Postanowił podzielić królestwo na dwie części. Północna część przypadła Remetalkesowi II, synowi Reskuporisa III, a południowa dzieciom Kotysa VIII pod tymczasową opieką Trebellenusa Rufusa, byłego rzymskiego pretora. W 36/37 r. Remetalkes III otrzymał prestiżową godność publiczną, eponimicznego archonta w Atenach. W innym czasie był także eponimem w Chios. W 38 r. Kaligula, nowy cesarz rzymski, postanowił zadbać o nich. Najstarszemu Remetalkesowi III wyznaczono Trację, Gajuszowi Juliuszowi Polemonowi II Pont razem z królestwem bosporańskim. W Bosporze, w którym nigdy nie rządził, panowała jego siostra Gepaepyris. Najmłodszemu Gajuszowi Juliuszowi Kotysowi IX dano Małą Armenię. Kaligula później dodał mu jeszcze zapewne Sofene.

Tracja prowincją rzymską

[edytuj | edytuj kod]

Remetalkes III był ostatnim królem rządzącym samodzielnie Tracją od 38 do 46 r., kiedy został zamordowany przez powstańców. Zmarł bezżennie i bezdzietnie. Tracja została anektowana przez Rzym i przekazana pod zarząd prokuratora. Prowincję Tracja, z powodu braku miast, podzielono na strategie, którymi zarządzali zhellenizowani traccy notable, posiadający często obywatelstwo rzymskie. Do aneksji doszło z powodu nieskuteczności rządów władców zależnych.

Bibliografia

[edytuj | edytuj kod]
  • Sartre M., Wschód rzymski. Prowincje i społeczeństwa prowincjonalne we wschodniej części basenu Morza Śródziemnego w okresie od Augusta do Sewerów (31 r. p.n.e.-235 r. n.e.), tłum. S. Rościcki, Ossolineum, Wrocław 1997, s. 43 i in., ISBN 83-04-04386-6.

Linki zewnętrzne

[edytuj | edytuj kod]