Remigiusz Okraska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Remigiusz Okraska
Data i miejsce urodzenia

16 czerwca 1976
Myszków

Zawód, zajęcie

socjolog, publicysta, działacz społeczny

Miejsce zamieszkania

Zawiercie

Narodowość

polska

Alma Mater

Uniwersytet Śląski w Katowicach

Stanowisko

Redaktor naczelny Nowego Obywatela

Pracodawca

Stowarzyszenie Obywatele Obywatelom

Małżeństwo

Magdalena Okraska

Strona internetowa

Remigiusz Łukasz Okraska (ur. 16 czerwca 1976[1] w Myszkowie) – polski socjolog, działacz społeczny, publicysta prasy ekologicznej i społeczno-politycznej, redaktor naczelny kwartalnika „Nowy Obywatel[2].

W młodości związany ze śląskim lewicowo-młodzieżowym Ruchem Radykalno-Postępowym[3] oraz środowiskami anarchistycznymi (regularnie publikował m.in. w piśmie Mać Pariadka).

Współtwórca w roku 1998 biuletynu „ZaKORZENIEnie”, poświęconego prawom mniejszości etnicznych i propagowaniu wiedzy o nich (na jego łamach pisał m.in. o Tatarach Polskich, Ormianach Polskich, mieszkańcach miasteczka Wilamowice, konieczności ratowania zabytkowego kirkutu)[4].

Współtwórca i do końca edycji pisma redaktor naczelny Magazynu „Obywatel”.

W latach 2001–2005 redaktor naczelny miesięcznika „Dzikie Życie”, a w latach 1997–2017 współpracownik tego pisma. Brał udział w akcjach obywatelskiego nieposłuszeństwa przeciwko niszczeniu przyrody, m.in. w Tatrach[5], w 2002 r. Sąd Rejonowy w Zakopanem skazał jego i kilkoro innych działaczy na grzywny za udział w proteście przeciwko rozbudowie kolejki linowej na Kasprowy Wierch wbrew apelom naukowców-przyrodników i organizacji ekologicznych[6].

Twórca i redaktor naczelny portalu Lewicowo.pl poświęconego historii lewicy demokratycznej w Polsce – prowadził go w latach 2009–2019, tworząc w ten sposób największą w polskim internecie bazę tekstów dotyczących jakiegokolwiek tradycyjnego krajowego nurtu politycznego, obejmującą ponad 1300 tekstów źródłowych m.in. w takich działach tematycznych, jak Antyfaszyzm, Historia lewicy, Korzenie polskiej lewicy, Mniejszości narodowe, Niepodległość, PPS, Przeciwko antysemityzmowi, Ruch ludowy, Spółdzielczość, Teksty programowe[7].

Absolwent socjologii na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Jego praca magisterska (nagrodzona przez katowicki oddział Polskiego Towarzystwa Socjologicznego), uznawana jest za pierwszą polską naukową monografię neopogaństwa[8]. Na jej bazie powstała książka, wydana przez nacjonalistyczne wyd. Rekonkwista („W kręgu Odyna i Trygława. Neopoganizm w Polsce i na świecie – wczoraj i dziś”, 2001).

Redaktor polskich przekładów książek poświęconych globalizacji i ochronie przyrody (m.in. Zapisków z Piaszczystej Krainy Aldo Leopolda, Świat po kapitalizmie Davida C. Kortena, Wyznania wojownika Ziemi Dave'a Foremana, Nowa wizja lasu Chrisa Masera).

Popularyzator tradycji polskich ruchów politycznych łączących program patriotyczny i demokratyczny z postulatami egalitarnymi i naciskiem na oddolne, wspólne działanie, tj. m.in. ruchu ludowego, spółdzielczego i socjaldemokratycznego; pomysłodawca i redaktor oraz autor przedmów lub posłowi do wyborów pism polskich myśliciel i działaczy społecznych (w większości przypadków są to pionierskie zbiory tekstów tego typu dla danego autora) Edwarda Abramowskiego, Jana Gwalberta Pawlikowskiego, Romualda Mielczarskiego, Franciszka Stefczyka, Jana Wolskiego[9]. Pomysłodawca i redaktor pierwszego wznowienia pionierskiej biografii znanego polskiego myśliciela – „Dzieje życia i twórczości Edwarda Abramowskiego” autorstwa prof. Konstantego Krzeczkowskiego, wydanej z okazji setnej rocznicy śmierci i sto pięćdziesiątej rocznicy urodzin Abramowskiego (Katowice 2018)[10]. Jest autorem obszernego, ponad 500-stronicowego wywiadu-rzeki z legendarnymi działaczami Wolnych Związków Zawodowych i „Solidarności” – Joanną i Andrzejem Gwiazdami, pt. „Gwiazdozbiór w Solidarności” (2009). Autor obszernego rozdziału o dziejach polskiego ruchu spółdzielczego w książce „Kooperatyzm, spółdzielczość, współdziałanie. Wybór pism” (Wydawnictwo Uniwersytetu Warszawskiego 2014[11]; anglojęzyczna wersja książki ukazała się nakładem renomowanej holenderskiej oficyny naukowej Brill[12], stanowiąc pierwszą większą anglojęzyczną prezentację dziejów, dorobku i idei polskiej spółdzielczości do roku 1939); za tę pracę wraz ze współautorem Bartłomiejem Błesznowskim otrzymał nagrodę Krajowej Rady Spółdzielczej[13]. Pomysłodawca i redaktor wznowień (w formule broszurowej) klasycznych polskich manifestów ideowopolitycznych: „Listy do młodego przyjaciela” Stanisława Thugutta, „Takimi będą drogi wasze” Ludwika Krzywickiego, „Wiekopomny dzień 6 sierpnia 1914” Andrzeja Struga (pierwsze wznowienie w dziejach), „Życie i dzieło Edwarda Abramowskiego” Marii Dąbrowskiej (pierwsze wznowienie w dziejach), „Cztery lata wojny” Ignacego Daszyńskiego (pierwsze wznowienie w dziejach). Związany ze Stowarzyszeniem Obywatele Obywatelom[14]

Opublikował kilkaset tekstów publicystycznych i popularnonaukowych, m.in. w czasopismach „Tygodnik Powszechny”, „Pressje”, „Nowa Konfederacja”, „Dziennik Gazeta Prawna”, „Teologia Polityczna”, „Nowy Napis”, „Pismo”, „Kontakt”, „Fronda”, „Dziś”, „Życie”, „Colloquia Communia”, a także w pracach zbiorowych[potrzebny przypis].

Wraz z żoną jest autorem raportu „Świat po pandemii. Nowe idee na nowe czasy”[15].

Prowadzi z żoną blog poświęcony winom, książkom i podróżom. Żonaty z Magdaleną Okraską.

Poglądy[edytuj | edytuj kod]

Czasami odcina się od prób klasyfikowania jego publicystyki jako prawicowej czy lewicowej, choć często powołuje się na rozmaite elementy obu tradycji. Wynika to z przekonania, które stanowi jeden z ważniejszych wątków w jego publicystyce, że duża część współczesnych konfliktów politycznych wynika z (uświadomionej bądź nie) obrony partykularnych interesów i/lub dotyczy spraw drugorzędnych dla społeczeństwa jako całości. Stąd postuluje konieczność porzucenia tradycyjnych podziałów politycznych, które uważa za nieadekwatne wobec wyzwań współczesności, jak negatywne skutki globalizacji czy dominacja wielkiego kapitału nad interesami państw i jednostek[potrzebny przypis].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. KRS: 0000248901
 2. Ludzie, nowyobywatel.pl [dostęp 2021-01-13] (pol.).
 3. Inny Świat numer 6 (1/1996) [.pdf] | Inny Świat [dostęp 2021-01-13] (pol.).
 4. zaKORZENIEnie, www.zakorzenienie.most.org.pl [dostęp 2021-01-13].
 5. Tatry nie obronią się same!, dzikiezycie.pl [dostęp 2021-01-13] (ang.).
 6. Gorąca zima w Tatrach, dzikiezycie.pl [dostęp 2021-01-13] (ang.).
 7. Lewicowo.pl, lewicowo.pl [dostęp 2021-01-13].
 8. Patryk Tomaszewski, Remigiusz Okraska, W kręgu Odyna i Trygława. Neopoganizam w Polsce i na świecie —zarys problematyki, Biała Podlaska 2001, ss. 121, „Historia i Polityka”, 2, Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, 2005, s. 89–93, ISSN 1899-5160 [dostęp 2019-03-23] (pol.).
 9. Remigiusz Okraska w katalogu Biblioteki Narodowej, katalogi.bn.org.pl [dostęp 2019-03-23].
 10. Dzieje życia i twórczości Edwarda Abramowskiego, nowyobywatel.pl [dostęp 2021-01-04] (pol.).
 11. Kooperatyzm, spółdzielczość, demokracja. Wybór pism - EBOOK, WUW [dostęp 2021-01-04] (pol.).
 12. Cooperativism and Democracy: Selected Works of Polish Thinkers, Brill, 25 września 2017, ISBN 978-90-04-35246-9 [dostęp 2021-01-04] (ang.).
 13. XI EDYCJA, krs.org.pl [dostęp 2021-01-04].
 14. Stowarzyszenie „Obywatele Obywatelom” - Ludzie, soo.org.pl [dostęp 2019-03-23] (pol.).
 15. Świat po pandemii – pobierz broszurę za darmo!, nowyobywatel.pl [dostęp 2021-04-23] (pol.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]