René-Just Haüy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
René-Just Haüy

René Just Haüy (ur. 28 lutego 1743 w Saint-Just-en-Chaussée, zm. 3 czerwca 1822 w Paryżu) – francuski mineralog, wraz z Jeanem Baptiste Romé de l'Isle był twórcą krystalografii geometrycznej.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Pochodził z biednej rodziny tkackiej[1]. Absolwent Collège de Navarre i Collège de Lemoine, po ukończeniu którego przyjął święcenia kapłańskie i wykładał w koledżu. Podczas swej 21-letniej pracy w Collège de Navarre zainteresował się botaniką. W r. 1802 został profesorem mineralogii w Muzeum Historii naturalnej w Paryżu, a w 1809 został mianowany na podobne stanowisko na Sorbonie[2]. Krystalografią zainteresował się przypadkowo; podczas obserwowania pękniętego kryszatału kalcytu zauważył regularności w jego strukturze[2]. Po przeprowadzeniu szeregu eksperymentów sformułował teorię struktury kryształu, w której najistotniejszą było stwierdzenie istnienia stałych kątów, które miały być identyczne jak struktura cząsteczkowa kryształów. Badał również zjawisko piezoelektryczności kryształów.

Prześladowany podczas rewolucji francuskiej; jego kolekcję minerałów skonfiskowano, a sam Haüy został uwięziony w Seminaire St-Firmin[1]. Po zakończeniu rewolucji wrócił do pracy naukowej.

Jego bratem był pedagog Valentin Haüy.

Hołd[edytuj | edytuj kod]

Był jednym z pierwszych członków Legii Honorowej. Jego nazwisko pojawiło się na liście 72 nazwisk na wieży Eiffla[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b New Advent Catholic Encyclopaedia - René-Just Haüy. [dostęp 2011-11-20].
  2. a b René-Just Haüy, [w:] Encyclopædia Britannica [online] [dostęp 2011-11-20] (ang.).
  3. La tour Eiffel Laboratoire. www.tour-eiffel.fr. [dostęp 2011-11-20]. (fr.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]