René-Louis Baire

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
René-Louis Baire

René-Louis Baire (ur. 21 stycznia 1874 w Paryżu, zm. 5 lipca 1932 w Chambéry) – francuski matematyk uznany za wkład w rozwój analizy matematycznej, topologii i teorii mnogości.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Baire studiował w École Normale Supérieure i w tym czasie uczęszczał też na wykłady Charlesa Hermite'a, Emila Picarda i Henri Poincaré na Sorbonie. Po ukończeniu studiów podjął pracę w liceum w Bar-le-Duc, jednocześnie prowadząc badania w teorii funkcji rzeczywistych. Wkrótce wprowadził klasy funkcji rzeczywistych nazywane dzisiaj klasami Baire’a[1]. W roku 1899 doktoryzował się w oparciu o rozprawę o funkcjach nieciągłych.

W 1901 zaczął pracować na uniwersytecie w Montpellier a od 1905 pracował na uniwersytecie w Dijon. Z powodu złego stanu zdrowia musiał się zwolnić w 1914. Poważne kłopoty zdrowotne wielokrotnie uniemożliwiały mu pracę naukową ograniczając jego możliwości zrealizowania wielu pomysłów. Niemniej jednak jego prace (np książki[2][3]) okazały się bardzo ważnymi dla procesu uściślenia i formalizacji analizy matematycznej.

W 1922, Baire został wybrany na członka Francuskiej Akademii Nauk.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Baire, R.: Sur les fonctions de variables réelles. „Annali di Mat.” (3) 3 (1899), s. 1-123.
  2. Baire, R.: Théorie des nombres irrationels, des limites et de la continuité, 1905.
  3. Baire, R.: Leçons sur les théories générales de l'analyse, 2 tomy. 1907-8.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]