Przejdź do zawartości

René Barrientos Ortuño

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
René Barrientos Ortuño
ilustracja
Data i miejsce urodzenia

30 maja 1919
Tarata

Data i miejsce śmierci

27 kwietnia 1969
k. Arque (Cochabamba)

Przewodniczący junty wojskowej
Okres

od 5 listopada 1964
do 26 maja 1965

Poprzednik

Víctor Paz Estenssoro

Współprzewodniczący junty wojskowej
(wspólnie z Alfredo Ovando Candíą)
Okres

od 26 maja 1965
do 2 stycznia 1966

Następca

Alfredo Ovando Candía

Prezydent Boliwii
Okres

od 6 sierpnia 1966
do 27 kwietnia 1969

Poprzednik

Alfredo Ovando Candía

Następca

Luis Adolfo Siles Salinas

podpis
Odznaczenia
Wielki Łańcuch Narodowego Orderu Kondora Andów (Boliwia)

René Barrientos Ortuño (ur. 30 maja 1919 w Taracie, zm. 27 kwietnia 1969 k. Arque w departamencie Cochabamba) – boliwijski wojskowy i polityk, prezydent w latach 1966-1969.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Urodził się w miejscowości Tarata w boliwijskicm departamencie Cochabamba. Po ukończeniu miejscowej szkoły wstąpił do kolegium wojskowego. Za poparcie dla rządu Germana Buscha został usunięty ze szkoły. Wkrótce jednak pozwolono mu kontynuować naukę i w 1943 ukończył studia. W tym samym roku miał miejsce zamach stanu dokonany przez Gualberta Villarroela. W 1944 brał udział w pracach nad przygotowaniem kongresu chłopskiego.

Służąc w armii, Barrientos włączył się w działalność Rewolucyjnego Ruchu Nacjonalistycznego (Movimiento Nacionalista Revolucionaria – MNR), stojąc na czele wojskowej komórki tej organizacji. W 1964 został kandydatem MNR na stanowisko wiceprezydenta u boku Victora Paza Estenssoro. Wybrany w czerwcu tego roku na wiceprezydenta, Barrientos, rozpoczął wkrótce przygotowania do obalenia Estenssoro. 5 lipca, razem z generałem Alfredo Ovando Candíą dokonali zamachu stanu i wspólnie przejęli władzę. Wkrótce potem Barrienos ustąpił ze stanowiska i rozpoczął przygotowania do nowych wyborów. Wybory w 1966 przyniosły mu zwycięstwo. Odwołując się do haseł populistycznych doprowadził do porozumienia między armią a ruchem chłopskim. Doprowadził też do połączenia kierowanej przez siebie partii Ludowego Ruchu Chrześcijańskiego z Boliwijskim Frontem Rewolucyjnym, przekształcając nową organizację w oficjalną partię rządową, która miała mu umożliwić sprawowanie dyktatorskiej władzy. Popierając potężnych przedsiębiorców górniczych, Barrientos rozpoczął walkę ze związkami zawodowymi górników, doprowadzając do poważnego ograniczenia ich działalności.

W 1967 udało mu się też rozbić kierowaną przez Ernesto „Che” Guevarę komunistyczną grupę partyzancką. Guevara został wzięty do niewoli w miejscowości La Higuera i na jego rozkaz zamordowany[1].

Barrientos zginął 27 kwietnia 1969 w katastrofie śmigłowca niedaleko Arque w departamencie Cochabamba. Oficjalnie przyczyną katastrofy było zawadzenie maszyny o linie wysokiego napięcia, jednak pojawiały się także przypuszczenia o możliwości zamachu.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Man and myth. „The Economist”, s. 74, 9th April 2022. 

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Alex Axelrod, Charles Phillips, Władcy, tyrani, dyktatorzy • Leksykon, Politeja, Warszawa 2000