René Girard

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
René Girard
Ilustracja
René Girard
Data i miejsce urodzenia 25 grudnia 1923
Awinion
Data i miejsce śmierci 4 listopada 2015
Stanford
Zawód, zajęcie historyk, krytyk literacki, antropolog filozoficzny
podpis

René Noël Théophile Girard (ur. 25 grudnia 1923 w Awinionie, zm. 4 listopada 2015 w Stanford[1]) – francuski uczony pracujący w USA, historyk, krytyk literacki, antropolog filozoficzny.

Życie[edytuj | edytuj kod]

Jego ojciec był kustoszem Musée Calvet w Awinionie i autorem pracy „Évocation du vieil Avignon”; był antyklerykałem sympatyzującym z lewicą w czasach V Republiki. Matka była wychowana w katolickim domu.

Girard ukończył École des Chartes i następnie wyjechał do Stanów Zjednoczonych, rozpoczynając naukową karierę od stanowiska asystenta na uniwersytecie w Indianie. W 1957 zaczął pracować na Uniwersytecie Johnsa Hopkinsa. W 1961 w wydawnictwie Bernard Grazsset wydał pierwszą książkę „Mensonge romantique et vérité romanesque” i został mianowany profesorem.

W 1966 zorganizował konferencję „Języki krytyki a nauki humanistyczne”, w której udział wzięli min.: Lucien Goldmann, Roland Barthes, Jacques Lacan i Jacques Derrida. Konferencję uważa się za początek poststrukturalizmu w Ameryce[2].[niewiarygodne źródło?]

W 1968 Girard przeniósł się na Uniwersytet Stanowy w Buffalo, a w 1972 opublikował „Sacrum i przemoc”. W 1978 wydał „Rzeczy ukryte od założenia świata”.

W 1980 przeniósł się do Stanfordu, gdzie założył ośrodek badań interdyscyplinarnych - „Interdisciplinary Center” .

17 marca 2005 roku został wybrany członkiem Akademii Francuskiej.

Prace i poglądy[edytuj | edytuj kod]

Zdaniem Girarda, kultura warunkowana jest przez dwa mechanizmy rządzące społeczeństwami: poszukiwanie kozła ofiarnego oraz pragnienie mimetyczne.

Tłumaczenia publikacji na język polski[edytuj | edytuj kod]

Opracowania[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Cynthia Haven: Stanford professor and eminent French theorist René Girard, member of the Académie Française, dies at 91 (ang.). news.stanford.edu, 2015-11-04. [dostęp 2015-11-09].
  2. Wprost, 03.05.2009, str.37.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]