Ren (pierwiastek)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ren
wolfram ← ren → osm
Wygląd
srebrzystobiały
Ren
Widmo emisyjne renu
Widmo emisyjne renu
Ogólne informacje
Nazwa, symbol, l.a. ren, Re, 75
(łac. rhenium)
Grupa, okres, blok 7 (VIIB), 6, d
Stopień utlenienia ±I, II, III, IV, V, VI, VII
Właściwości metaliczne metal przejściowy
Właściwości tlenków średnio kwasowe
Masa atomowa 186,207(1)[a][3] u
Stan skupienia stały
Gęstość 21020 kg/m³
Temperatura topnienia 3185 °C[1]
Temperatura wrzenia 5596 °C[1]
Numer CAS 7440-15-5
PubChem 23947
Jeżeli nie podano inaczej, dane dotyczą
warunków normalnych (0 °C, 1013,25 hPa)

Ren (Re, łac. rhenium) – pierwiastek chemiczny z grupy metali przejściowych w układzie okresowym. Nazwa pochodzi od nazwy rzeki Ren.

Istnienia tego pierwiastka metodami spektroskopowymi dowiedli Walter Noddack, Ida Tacke i Otto Berg w 1925 r.

W formie czystej pierwiastek ten jest srebrzystym błyszczącym metalem o dużej twardości. Metaliczny ren przypomina platynę (gęstość 21,09 g/cm³). Po wyżarzeniu staje się miękki i kowalny. Po obróbce uszlachetnia stopy metali, znacząco zwiększając ich twardość i odporność na korozję. Zaliczany jest do metali szlachetnych. Roztwarza się tylko w kwasach utleniających: kwasie azotowym i gorącym, stężonym kwasie siarkowym.

Ren występuje w skorupie ziemskiej w ilości 4×10-4 ppm. W przyrodzie występuje wyłącznie w stanie rozproszonym, głównie w molibdenicie, kolumbicie i łupkach miedzionośnych. Światowe zasoby renu szacuje się na maks. 17 tys. ton, największe występują w Chile, USA, Kanadzie, Kazachstanie, Rosji, Uzbekistanie i Peru. W Polsce ren występuje jako domieszka w złożach miedzi w okolicach Lubina. Największym producentem renu jest firma Molymet z Chile (w 2007 uzyskała ponad 20 ton[4]), zaraz za nią Phelps Dodge ze Stanów Zjednoczonych oraz Kazakhmys z Kazachstanu. W Europie jedynym producentem renu z własnych źródeł jest polska spółka KGHM Metraco (do roku 2014 KGHM Ecoren), która zajmuje czwarte miejsce wśród globalnych potentatów[5].

Związki renu[edytuj | edytuj kod]

Ren, w porównaniu do manganu, tworzy trwalsze związki na wyższych, a mniej trwałe na niższych stopniach utleniania[6]. Znane są 4 tlenki tego pierwiastka: czarny ReO
2
, niebieski Re
2
O
5
, czerwony ReO
3
i żółty Re
2
O
7
, przy czym ten ostatni powstaje w wyniku ogrzewania renu na powietrzu[6][7] i stanowi końcowy produkt utleniania tego pierwiastka[7]. Jest on związkiem trwałym i jest słabym utleniaczem (w przeciwieństwie do Mn
2
O
7
, który jest mocnym utleniaczem)[6][7]. Ponadto znany jest nietrwały czarny uwodniony tlenek renu(III), Re
2
O
3
·2H
2
O
[7]. Tlenek renu(VI), ReO
3
, jest jedynym trwałym tlenkiem manganowców na VI stopniu utlenienia[7]. Powstaje podczas ogrzewania tlenku renu(VII) z metalicznym renem[6] lub przez jego redukcję za pomocą CO[7].

Tlenek renu(VII) tworzy z wodą kwas renowy(VII) (kwas nadrenowy), który jest kwasem silnym. Jego sole to reniany(VII) (nadreniany)[6]. Stanowią one punkt wyjścia do całej chemii renu[7].

Tlenek renu(VI) jest mało reaktywny. Nie reaguje ani z wodą, ani z roztworami kwasów i zasad[7]. Po stopieniu z NaOH daje nietrwały renian(VI) sodu, Na
2
ReO
4
. W podobnej reakcji z tlenku renu(IV) można otrzymać również nietrwały renian(IV) sodu, Na
2
ReO
3
[6].

Z siarką ren tworzy dwa siarczki: Re
2
S
7
i ReS
2
[6][7]. W połączeniach z fluorowcami ren występuje na stopniach utlenienia III–VII. Znane są: ReI
3
, ReBr
3
, ReCl
3
, ReI
4
, ReBr
4
, ReCl
4
, ReF
4
, ReBr
5
, ReCl
5
, ReF
5
, ReCl
6
, ReF
6
oraz ReF
7
, który jest jedynym znanym halogenkiem metalu przejściowego na VII stopniu utlenienia[7].

Zastosowanie renu[edytuj | edytuj kod]

 • jako składnik superstopów odpornych na pełzanie w wysokich temperaturach;
  • w przemyśle lotniczym (monokrystaliczne łopatki silników odrzutowych, turbiny silników i osłony pojazdów, wykonywane z nadstopów na bazie niklu, zawierających od 3 do 6% renu);
  • w przemyśle zbrojeniowym (rdzenie do pocisków przeciwpancernych)[8];
  • do produkcji termopar, elementów grzewczych, styków elektrycznych, elektrod, elektromagnesów, lamp próżniowych i rentgenowskich, żarówek błyskowych, powłok metalicznych;
 • jako katalizator w takich reakcjach jak: metateza, epoksydacja (metylotrioksoren), dihydroksylacja, m.in. w produkcji wysokooktanowych benzyn bezołowiowych.
 • w medycynie (w zabiegu zwanym radioizotopową synowektomią (RSO) polegającym na zniszczeniu zapalnie zmienionej błony maziowej za pomocą promieniowania ß (beta) emitowanego przez promieniotwórczy izotop 186Re)

Technologia i proces produkcyjny[edytuj | edytuj kod]

Ren pozyskuje się zazwyczaj z rud manganu. Podczas ich prażenia na powietrzu wszystkie obecne związki renu przekształcają się w lotny Re
2
O
7
(temperatura wrzenia 360 °C), kondensujący następnie w postaci pyłu. Przetwarza się go w nadrenian amonu, NH
4
ReO
4
i redukuje za pomocą wodoru[7].

W Polsce technologię pozyskiwania związków renu ze ścieków z huty miedzi opracowano w KGHM Ecoren i Instytucie Metali Nieżelaznych w Gliwicach. Metoda wykorzystuje technologie hydrometalurgiczne – otrzymywanie metali z rud, koncentratów i innych surowców za pomocą roztworów odpowiednio dobranych związków chemicznych.

W Legnicy działa jedyna fabryka w Europie produkująca ren metaliczny pozyskiwany z własnych źródeł[9].

Technologia składa się z dwóch zasadniczych części, realizowanych w oddzielnych instalacjach. W początkowej fazie ściek jest filtrowany, a następnie przepuszcza się go przez kolumny wypełnione żywicą jonowymienną. Właśnie w nich odbywa się ważny etap całego procesu: „wyłapywanie” jonów renu. Następnie prowadzone jest wymywanie renu. W efekcie stężenie pierwiastka w roztworze znacznie wzrasta. Dopiero taki wzbogacony roztwór (eluat renowy) stanowi surowiec do produkcji renianu(VII) amonu (nadrenianu amonu, NH
4
ReO
4
), a w dalszej kolejności metalicznego renu[10].

Rynek[edytuj | edytuj kod]

Ren należy do najdroższych metali. W roku 2007 notowano stały wzrost jego ceny. We wrześniu 2007 wynosiła ona 7,5 tys. dolarów za kg. W 2008 jego cena przekraczała 10 tys. USD/kg (we wrześniu 2011 ok. 4200 USD/kg)[10]. Popyt na ren i wzrost jego ceny związane są m.in. z prognozowanym dwukrotnym wzrostem zamówień na dostawę samolotów odrzutowych w lotnictwie cywilnym (z poziomu około 700 sztuk w 2004 roku do przewidywanych 1400 sztuk w 2010 roku) oraz rosnącym popytem na ropę naftową przy jej wysokich notowaniach. Według doniesień prezentowanych na konferencji „Minor Metals & Rare Earths” (Hongkong, wrzesień 2007) nie znaleziono dotąd opłacalnych ekonomicznie substytutów renu.

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

 1. Liczba w nawiasie oznacza niepewność ostatniego podanego miejsca po przecinku.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. a b David R. Lide (red.), CRC Handbook of Chemistry and Physics, wyd. 90, Boca Raton: CRC Press, 2009, s. 4-29, ISBN 978-1-4200-9084-0 (ang.).
 2. Ren (nr 204188) (ang.) – karta charakterystyki produktu Sigma-Aldrich (Merck KGaA) na obszar Stanów Zjednoczonych. [dostęp 2011-10-05]. (przeczytaj, jeśli nie wyświetla się prawidłowa wersja karty charakterystyki)
 3. Current Table of Standard Atomic Weights in Order of Atomic Number (ang.). Commission on Isotopic Abundances and Atomic Weights, IUPAC, 2013-09-24. [dostęp 2013-12-02].
 4. Rhenium: Son Of Moly, Hardassetsinvestor.com [data dostępu: 04.08.2009]
 5. Dwa lata działalności KGHM Metraco, Metale.org[martwy link]
 6. a b c d e f g Adam Bielański, Podstawy chemii nieorganicznej, wyd. 5, Warszawa: PWN, 2002, s. 916, ISBN 83-01-13654-5.
 7. a b c d e f g h i j k Norman N. Greenwood, Alan Earnshaw, Chemistry of the Elements, wyd. 2, Oxford–Boston: Butterworth-Heinemann, 1997, s. 1043–1049, ISBN 0-7506-3365-4 (ang.).
 8. Tomasz Majewski, Badanie procesów modyfikacji plazmowej proszków W i Re oraz mieszanek W-Re, 2011.
 9. Fabryka renu
 10. a b Strona KGHM Ecoren