Renata Gorczyńska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Renata Gorczyńska, pseud. Ewa Czarnecka (ur. 1943 r.), dziennikarka, publicystka, pisarka, krytyk literacki, tłumaczka literatury pięknej.

Absolwentka Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. Pracowała początkowo w Telewizji Polskiej, a następnie w Programie III Polskiego Radia (kierowała tam m.in. redakcją muzyczną, jej autorstwa jest m.in. audycja pt.: Historia jednego przeboju). W 1975 r. wyjechała do Stanów Zjednoczonych na stypendium, gdzie pracowała m.in. w redakcji polonijnego pisma "Nowy Dziennik". Pod koniec l. 70. była asystentką i sekretarzem Czesława Miłosza, m.in. redagując z poetą serię rozmów, które potem wielokrotnie ukazywały się w wydaniach książkowych. Od połowy lat 80. przebywała także w Paryżu, gdzie współpracowała m.in. z paryską "Kulturą" a także Rozgłośnią Polską Radia Wolna Europa i BBC. W 1992 r. wróciła do Polski, w latach 90. była wicedyrektorem Polskiego Radia BIS.

Laureatka Nagrody im. Zygmunta Hertza (przyznawanej przez redakcję paryskiej "Kultury") a także Nagrody im. Dariusza Fikusa (1998) za pomysł na uczczenie dwustulecia urodzin Adama Mickiewicza - zorganizowanego w Polskim Radiu BIS czternastogodzinnego maratonu czytania Pana Tadeusza przez najwybitniejszych polskich aktorów. Całość była transmitowana a następnie ukazała się na dwunastu płytach CD.

Mieszka w Gdyni.

Twórczość[edytuj]

Opracowanie i redakcja[edytuj]

Tłumaczenia z języka polskiego (wybór)[edytuj]

Tłumaczenia na język polski (wybór)[edytuj]

Linki zewnętrzne[edytuj]