Renata Kijowska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Renata Kijowska
Ilustracja
Renata Kijowska w 2012 roku
Data i miejsce urodzenia 10 grudnia 1975
Kraków
Zawód dziennikarka, reporterka
Renata Kijowska podczas relacjonowania wydarzeń z Bukaresztu

Renata Kijowska (ur. 10 grudnia 1975 w Krakowie) – polska dziennikarka radiowa i telewizyjna, reporterka "Faktów" TVN.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Wykształcenie[edytuj | edytuj kod]

Absolwentka I Liceum Ogólnokształcącego im. Bartłomieja Nowodworskiego w Krakowie (Nowodworek). Studiowała nauki polityczne oraz dziennikarstwo na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie oraz na Uniwersytecie Poczdamskim (w ramach Deutscher Akademischer Austauschdienst). Biegle posługuje się językiem niemieckim, zna również podstawy hiszpańskiego[1].

Praca zawodowa[edytuj | edytuj kod]

Pracę zawodową zaczynała w programie informacyjnym TVP KrakówKronice Krakowskiej[2]. Przed rozpoczęciem pracy w Faktach TVN była korespondentką Telewizji Puls, wcześniej także Radia Plus. Publikowała między innymi w "Tygodniku Powszechnym" oraz "Podróżach"[3].

W Faktach TVN zadebiutowała 5 lipca 2001 roku. W swoich materiałach porusza przede wszystkim tematy społeczne oraz, jako korespondentka z Krakowa, relacjonuje wydarzenia z południa Polski.

Wielokrotnie dla Faktów TVN oraz kanałów informacyjnych TVN24 i TVN24 Biznes i Świat relacjonowała wydarzenia z zagranicy, między innymi z Niemiec, Austrii, Czech, Słowacji, Węgier, Ukrainy oraz Rumunii.

W 2013 r. zrealizowała materiały telewizyjne oraz reportaż[4] opowiadający historię Radosława Agatowskiego, niepełnosprawnego 25-latka o mentalności dziecka, skazanego za wielokrotne kradzieże. W październiku 2013 r. prezydent Bronisław Komorowski ułaskawił Agatowskiego, uzasadniając swoją decyzję względami humanitarnymi i podkreślając, że ułaskawiony wymaga stałej opieki i pomocy innych osób[5].

Przez kilka lat wykładała dziennikarstwo w Wyższej Szkole Europejskiej im. ks. Józefa Tischnera w Krakowie.

Zagrała epizodyczne role w dwóch filmach biograficznych – Krzysztof z 2010 r. opowiadającym o brutalnym porwaniu i zamordowaniu Krzysztofa Olewnika oraz Nad życie z 2012 r. opowiadającym o życiu Agaty Mróz-Olszewskiej. W obu produkcjach zagrała dziennikarkę telewizji TVN i TVN24[6][7].

Nagrody[edytuj | edytuj kod]

Laureatka Nagrody Dziennikarzy Małopolski w kategorii news oraz konkursu o wolontariacie dla dziennikarzy "Tak! Pomagam" w kategorii telewizja. W 2012 r. ponownie nominowana do Nagrody Dziennikarzy Małopolski za głośny wywiad z chorującym wówczas na nowotwór krtani aktorem, Jerzym Stuhrem. Za liczne materiały oraz zaangażowanie w ochronę zwierząt otrzymała również nagrodę "Przyjaciel Zwierząt".

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Renata Kijowska. fakty.pl. [dostęp 6 kwietnia 2014].
  2. Renata Kijowska. tvnfakty.pl. [dostęp 21 października 2011].
  3. Renata Kijowska. wse.krakow.pl. [dostęp 21 października 2011].
  4. Przestępca. fakty.pl. [dostęp 6 kwietnia 2014].
  5. Prezydent ułaskawił Radka Agatowskiego. tvn24.pl. [dostęp 6 kwietnia 2014].
  6. Filmweb. filmweb.pl. [dostęp 7 października 2012].
  7. Internetowa Baza Filmu Polskiego. filmpolski.pl. [dostęp 7 października 2012].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]