Renat Goupil

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Rene Goupil)
Skocz do: nawigacja, szukaj
Święty
Renat Goupil
René Goupil
męczennik
Data urodzenia 15 maja 1608
Saint-Martin-du-Bois
Data śmierci 23 września 1642
Auriesville
Czczony przez
Kościół/
wyznanie
Kościół katolicki
Data beatyfikacji 21 czerwca 1922
Rzym
przez Piusa XI
Data kanonizacji 29 czerwca 1930
Rzym
przez Piusa XI
Wspomnienie 19 października, (26 września w Kanadzie)
Patron Kanady, anesteziologów
Szczególne miejsca kultu parafie Saint-Michel w Montrealu i w diecezji Gatineau-Hull, w stanie Minnesota, National Shrine of the North American Martyrs

Renat Goupil (ur. 15 maja 1608 w Saint-Martin-du-Bois, zm. 23 września 1642 w Auriesville) – święty Kościoła Katolickiego, męczennik, francuski chirurg, brat z zakonu jezuitów, misjonarz w Kanadzie.

Życiorys[edytuj]

Po wstąpieniu do nowicjatu (16 marca 1639) podjął studia w Chantilly. Ze względu na stan zdrowia musiał przerwać nowicjat. Podjął działalność w służbie jezuitów jako wolontariusz, pomagając w pracy z chorymi. W 1640 roku przyjechał na misję w Saint-Joseph de Sillery i przez dwa lata był chirurgiem w różnych szpitalach prowincji Quebec. W 1642 roku wziął udział w wyprawie ojca Izaaka Joguesa. Śluby zakonne złożył w obecności o. Izaaka. Po dostaniu się do niewoli Irokezów nie skorzystał z możliwości ucieczki, by nie pozostawić współtowarzysza. Poddany torturom zginął zabity z nienawiści do wiary, gdy przeżegnał dziecko znakiem krzyża. Był pierwszym kanadyjskim męczennikiem.

Beatyfikowany w 1922 roku, kanonizowany w 1930 roku przez papieża Piusa XI w grupie Męczenników kanadyjskich.

Męczennicy kanadyjscy


Zobacz też[edytuj]

Bibliografia[edytuj]

  • Hugo Hoever SOCist: Żywoty świętych Pańskich. przekład Zbigniew Pniewski. Warmińskie Wydawnictwo Diecezjalne, 1983, s. 381.

Linki zewnętrzne[edytuj]