Reneta Indżowa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Reneta Indżowa
Data i miejsce urodzenia 6 lipca 1953
Nowa Zagora
Premier Bułgarii
Okres od 17 października 1994
do 24 stycznia 1995
Przynależność polityczna Alians Demokratyczny
Poprzednik Ljuben Berow
Następca Żan Widenow

Reneta Iwanowa Indżowa (bułg. Ренета Иванова Инджова, ur. 6 lipca 1953 w Nowej Zagorze), bułgarska ekonomistka i polityk, w latach 70. i 80. była nauczycielem akademickim, po upadku komunizmu zaangażowała się w działalność Związku Sił Demokratycznych, jako dyrektor Agencji Prywatyzacyjnej (1992-1993) włączyła się w zmianę gospodarki centralnie planowanej na wolnorynkową. Od października 1994 do stycznia 1995 roku pełniła obowiązki premiera (jest pierwszą kobietą w historii Bułgarii piastującą to stanowisko) tymczasowego rządu. W drugiej połowie lat 90. i później próbowała – bezskutecznie – powrócić do aktywnej polityki, ale przegrała zarówno wybory na burmistrza Sofii (1995), jak i wybory prezydenckie (2001).

Wykształcenie i kariera polityczna[edytuj]

Studiowała ekonomię w Wyższym Instytucie Ekonomicznym im. Karola Marksa w Sofii, następnie doktoryzowała się w dziedzinie gospodarki centralnie planowanej. Po uzyskaniu tytułu doktora pracowała w tym samym instytucie jako wykładowca ekonomii politycznej. Na początku lat 90. została ekspertem ekonomicznym Związku Sił Demokratycznych, a w latach 1990-1991 była jego doradcą na 7. Wielkim Zgromadzeniu Narodowym Bułgarii. Między 1992 i 1993 rokiem pełniła obowiązki członka Rady Nadzorczej, przewodniczącej i dyrektora wykonawczego rządowej Agencji Prywatyzacyjnej.

13 października 1994 prezydent Żeliu Żelew rozwiązał 36. Zgromadzenie Narodowe, wyznaczając datę przedterminowych wyborów na 18 grudnia 1994. Reneta Indżowa została tymczasowym premierem kraju. Funkcję tę pełniła od 17 października 1994 do 24 stycznia 1995, kiedy to prezydent powierzył misję utworzenia rządu przedstawicielowi zwycięskiej w wyborach Bułgarskiej Partii Socjalistycznej Żanowi Widenowowi.

W 1995 Indżowa zajęła trzecie miejsce, za Stefanem Sofijanskim i Wencisławem Josifowem, w wyborach na burmistrza Sofii. Rok później próbowała wystartować w wyborach prezydenckich, jednak Centralna Komisja Wyborcza zablokowała jej kandydaturę (oraz gen. Rumena Cokowa, kandydata na wiceprezydenta). Po raz drugi ubiegała się o najwyższy urząd w państwie w 2001 roku. Tym razem, mimo braku sprzeciwu ze strony CKW, odpadła już w pierwszej turze. Para Indżowa – Krystiu Iłow, popierana przez Alians Demokratyczny, zdobyła 4,92% głosów.

Obecnie Indżowa mieszka w Stanach Zjednoczonych, gdzie zajmuje się projektami na rzecz Bułgarii. Mówi po angielsku i rosyjsku. Jest rozwódką, ma jedną córkę.

Linki zewnętrzne[edytuj]